
VRANA KAO DOKTOR – neverovatno iskustvo
Pred vama je neobično iskustvo jednog pacijenta s bolesnom jetrom koje ćete pročitati u dahu. Naime, pomogla mu je – vrana
pročitaj jošIako je jetra praktično filter koji prečišćava naše telo – i njoj je potrebna pomoć… Čini se da je priroda u to ime stvorila lekovitu biljku smilje.
Jetra je centralna laboratorija našeg organizma za razgradnju svega što unosimo iz spoljašnje sredine, uključujući lekove i alkohol, razne toksine, kao i štetne materije nastale endogenim metabolizmom.
Međutim, i ovaj organ ima svoje granice i traži našu podršku. Kako biste izbegli hemijska sredstva i razne lekove za jetru a ostali zdravi – pobrinula se priroda. Čini se da je stvorila smilje upravo za lečenje poremećaja jetre!
Preparati cvasti smilja koriste se za ublažavanje tegoba akutne i hronične inflamatorne bolesti jetre, žučne kese i žučnih puteva, masne jetre i one načete cirozom. U slučaju trovanja jetre alkoholom deluje kao protivotrov. Cvast smilja pripremljena kao ekstrakt ili odvar (dekokta) u Rusiji se primenjuje protiv kamena u žučnoj kesi i žučnim kanalima.
Pročitajte i… Šest večernjih napitaka koji čiste jetru
Smilje (lat. Helichrysum arenarium) od davnina je vrlo cenjena lekovita biljka u Rusiji. Kao lek se koristi osušena cvast biljke, sakupljena neposredno pre punog otvaranja cveta.
Interesantan je drugi naziv za žuto smilje – peščani večni, koji ukazuje na to da cvet nakon branja dugo ostaje svež. U drevnim vremenima iz ovog razloga, ali i zbog lepote cveta, rimski imperatori stavljali su cvet smilja kao oreol na glavu. Postoje podaci da se biljna vrsta Helichrysum najmanje 2.000 godina u narodnoj medicini upotrebljava za lečenje bolesti jetre i kao diuretik. Flavonoidi i fenolne kiseline glavni su aktivni sastojci cvasti smilja.
Zvanična lekovita dejstva ekstrakta smilja, koji se već 100 godina u Rusiji koristi kao lek, jesu: holeretik – stimuliše lučenje žuči; holagog – širi žučne kanale i olakšava protok žuči; reguliše povišene vrednosti holesterola i triglicerida; čisti masnu jetru; regeneriše, zaceljuje rane; olakšava pražnjenje žučne kese; deluje antiinflamatorno i antibakterijski; stimuliše sekreciju želudačnih i pankreasnih sokova; poboljšava varenje!
* Reguliše masnoću u krvi, čisti masnu jetru, detoksikans, hepatoprotektiv, spazmolitik
Flavonoidi i fenolne kiseline cvasti smilja odgovorni su za povećano lučenje i olakšan protok žuči. Glavni sastojci žuči su upravo žučne kiseline, holesterol, trigliceridi, pa se na ovaj način prirodnim putem smanjuje vrednost holesterola i triglicerida u krvi i čisti masna jetra. Podsećamo, masnu jetru čine nagomilani trigliceridi u ćelijama, a flavonoidi dovode do opuštanja mišića digestivnog sistema. Značajne su i hepatoprotektivne osobine smilja – štiti tkivo jetre od oštećenja i toksina. Takođe stimuliše oštećene ćelije jetre na regeneraciju.
* Prirodni antioksidans, ima i antikancerogeno dejstvo
Flavonoidi i fenolne kiseline iz biljne vrste Helichrysum pokazuju antioksidativne osobine tako što neutrališu slobodne radikale, što je dokazano naučnim putem. Poznato je i da biljke s fenolnim sastojcima deluju antikancerogeno.
* Protiv bakterija i upala
Dejstvo flavonoida iz cvasti smilja protiv bakterija streptokoke i stafilokoke utvrđeno je u Rusiji još 1977. godine.
Čaj za lečenje žuči i izbacivanje žučnog kamena
Dve kašike usitnjene osušene cvasti smilja prelijte sa 200 ml hladne vode, mešajte dok se zagreva i pustite da vri najmanje deset minuta. Procedite dok je tečnost vruća. Topao čaj pijte tri puta dnevno 30 minuta pre jela.
Pročitajte i… Poboljšajte rad jetre
Pravo je vreme za sakupljanje korena i rizoma lekovitih biljaka jer se trenutno u njima nalazi maksimalna količina korisnih supstanci
pročitaj jošGlavni motor našeg organizma jeste srce. A da ono ne bi “štucalo”, povremeno ga okrepite domaćim napicima od crne zove
pročitaj jošU svakoj bašti uspeva, otporan je na bolesti. Uz minimalan napor pružiće vam maksimalnu korist. Vaša jela učiniće ukusnijim, a zdravlje čeličnim
pročitaj još