KESTEN: uberite ga sad, lečite se cele godine!

by | 02.11.2017

S dolaskom hladnijih dana „utehu“ pronalazimo u divnom mirisu pečenog kestenja na ulicama… Međutim, osim što je izuzetno ukusan, plod ove biljke pomoći će vam i da otklonite mnoge zdravstvene tegobe – od upaljenih vena i bolnih zglobova, do sinusa i hemoroida

Pre svega, neophodno je razlikovati dve vrste kestena: divlji, koji je nejestiv ali je terapijski, i pitomi, čije plodove upotrebljavamo za ishranu.
Kesten sadrži dosta skroba i vlakana, pun je minerala, šećera i vitamina A i C, kao i onih B-kompleksa. Za razliku od drugih orašastih plodova, nije bogat mastima, ali zato je zastupljenost ugljenih hidrata u njemu viša od 60%, u zavisnosti od sorte. Takođe, kesten sadrži mnogo proteina i vrlo je hranljiv, a kad je reč o mineralima – bogat je gvožđem, kalijumom, natrijumom, fosforom, kalcijumom, bakrom i magnezijumom. Osim što se peku, ovi plodovi mogu da se pretvore u brašno koje se koristi za hleb, ukusne deserte i sosove. Od kestena se prave supe, stavlja se u testo, kao i u jela od mesa i rižoto.

LEČENJE POMOĆU DIVLJEG KESTENA
Prirodni medikamenti napravljeni od ove biljke koriste se za lečenje upaljenih i proširenih vena, u slučaju tromboze, a delotvorni su i protiv modrica, kožnih mrlja i raznih povreda, te promrzlina. Usled mastitisa, grudi treba blago masirati plodom kestena, budući da efikasno smanjuje otok. Tradicionalna ruska medicina već dugo koristi sveže plodove divljeg kestena za lečenje hronične dijareje i malarije, a pržene protiv krvarenja u materici i za lečenje hemoroida.
Generalno, Rusi veoma cene kesten jer, kako kažu, njegov plod emituje pozitivnu energiju te blagonaklono deluje na uznemireni organizam, opušta zategnute mišiće i daje snagu.
Dokazano je da plodovi kestena smiruju čak i ako se samo drže u ruci. Ukoliko o vratu nosite kesicu izmrvljenog kestenja ili cele plodove – brže će vam proći bronhitis. Sem toga, preparati od kestena nezamenjivi su u lečenju radikulitisa (bolna upala korena kičmenog živca).

OPREZ!
* Sto grama kestena ima skoro 180 kalorija, prženog još i više, pa ga zato izbegavajte za večeru jer ćete preopteretiti stomak.
* Kontraindikacije: Budite pažljivi ako se lečite kestenom na svoju ruku jer on proređuje krv te ga moraju izbegavati oni s lošom koagualcijom krvi. Lekovi na bazi kestena ne preporučuju se trudnicama, dojiljama i ljudima s bolesnom jetrom i bubrezima. Kontraindikovan je u slučaju niskog pritiska, unutrašnjih krvarenja, usled poremećaja menstrualnog ciklusa, čira na želucu i dvanaestopalačnom crevu.


RUSKI RECEPTI
Sergej Osadčij, travar, Kramatorsk

OBLOGE ZA BOLNE VENE
Osam plodova divljeg kestena operite i isecite na sitne komade. Stavite ih u teglu i prelijte litrom votke ili domaće rakije pa držite na toplom i svetlom mestu dve nedelje. Sadržaj procedite kroz gazu i čuvajte u zatvorenoj ambalaži na tamnom mestu. Ovom tinkturom možete masirati bolne noge ili u vidu obloga stavljati je na bolne vene. Obavezno je promućkajte pre upotrebe.

PROTIV UPALjENIH SINUSA
Nekoliko komada svežeg kestena držite potopljene u vodi jedan dan. Isecite ih na komadiće u obliku fišeka kako bi stali u nos. U širi deo zabodite čačkalicu i to pažljivo ugurajte u nozdrvu (budite veoma obazrivi kako strano telo ne bi ostalo u nosnim šupljinama). Lezite i kesten držite naizmenično u jednoj pa u drugoj nozdrvi oko pet minuta. Iz “slobodne” nozdrve počeće da izlazi sluz i gnoj. Posle ovog tretmana nozdrve namažite uljem od kamilice.

ZBOGOM HEMOROIDIMA
Za tretman spoljnih hemoroida dve-tri kašike izmrvljenog pečenog divljeg kestena prelijte litrom ključale vode i kuvajte na laganoj vatri 15 minuta. Ostavite da odstoji osam sati, procedite kroz gazu pa koristite kao hladnu kupku za ispiranje bolnih mesta.

TINKTURA OD KESTENOVE KORE
Odvojte koru od 40 plodova kestena, usitnite je i prelijte litrom votke ili domaće rakije. Ostavite da odstoji tri do četiri nedelje u frižideru, periodično promućkajte, a posle tog vremena procedite.
U slučaju varikoznog proširenja vena, povišenog krvnog pritiska i hemoroida tri puta dnevno pre jela treba piti po 20–30 kapi ove tinkture rastvorenih u maloj količini vode. Terapiju praktikujte 45 dana pa ponovite nakon mesec dana pauze.
Ukoliko želite da sprečite trombozu, da smanjite bolove u zglobovima ili da ublažite srčane tegobe – koristite po deset kapi tinkture. Možete je utrljavati i u bolne zglobove tri-četiri puta dnevno.

MAST OD KESTENA
• S BILjNOM MAŠĆU:
Deset plodova kestena srednje veličine očistite i usitnite. Zatim ih zalijte litrom biljnog ulja i kuvajte na pari sat vremena, pa procedite. Čuvajte u frižideru. Kad budete želeli da koristite ovu mast – malu količinu najpre zagrejte do temperature tela.
• SA ŽIVOTINjSKOM MAŠĆU:
Tri usitnjena ploda kestena i 200 g svinjske masti (ili kozje) pomešajte pa kuvajte na pari pola sata te skinite s vatre. Ostavite da odstoji 24 sata pa ponovite kuvanje na vodenoj pari. Zatim procedite i ohladite. Čuvajte u frižideru.
Obe vrste masti koristite u slučaju varikoznog proširenja vena, oboljenja zglobova, radikulitisa, išijasa… Utrljavajte mast na bolno mesto dvaput dnevno, a terapiju praktikujte do izlečenja.

KUPKA
Kilogram očišćenih i samlevenih kestenova prelijte s pet litara hladne vode pa kuvajte pola sata na tihoj vatri. Zatim to ulijte u kadu tople vode. Koristite usled reumatizma, radikulitisa, poremećaja cirkulacije i kožnih osipa. U ovoj lekovitoj kupci uživajte 15–20 minuta pre spavanja. Kupku praktikujte sedam dana tokom meseca.

VIŠE SAVETA PRONAĆI ĆETE U MAGAZINU RUSKI DOKTOR!

POTRAŽITE NAS I NA FACEBOOKU: www.facebook.com/ruskidoktor

STARE BROJEVE POTRAŽITE NA SAJTU novinarnica.net

 

Molimo vas upoznajte se sa politikom odricanja od odgovornosti za redakcijske i druge sadržaje i linkove objavljene na www.ruskidoktor.rs