Kako utoliti žeđ

Pored obične vode, koja je najbolji izbor, ruski stručnjaci savetuju da leti pijete čaj, limunadu, kompot i kvas

by | 13.07.2022
žeđ kompot

Pored obične vode, koja je najbolji izbor, ruski stručnjaci savetuju da leti pijete čaj, limunadu, kompot i kvas.

Piše: Vladimir Anatoljevič Starodubcev, gastroenterolog

Najbolji način da leti ugasite žeđ jeste da popijete običnu vodu, a ne onu gaziranu. Neka bude sobne temperature ili malo rashlađena, nikako ledena. Suviše hladna voda može vam poremetiti lokalni imunitet nazofarinksa (ždrela ili grla). Da biste se oslobodili žeđi, dobar je i topao čaj, naročito ako ste u suvim i vrelim područjima. Ako žegu prati i visoka vlažnost vazduha, treba da zagrejete telo kako biste izbegli isparavanje tečnosti preko kože. Dehidrataciju ćete sprečiti ako konzumirate tople napitke i so, koja vezuje vodu.

Nakon što popijete vruć čaj, organizam će vam se uspešno prilagoditi letnjoj vrućini. Čini se apsurdnim piti vruć čaj na žegi, ali poenta je baš u tome da zagrejete telo i da se ne znojite. Žeđ posebno pojačavaju napici sa šećerom slatki gazirani sokovi ne donose telu nikakvu korist osim malog zadovoljstva zbog primamljivog ukusa na receptorima jezika. Van sezone, kad nema svežeg i zrelog voća, za spravljanje naizgled zdravih napitaka ljudi često koriste zimnicu (zamrznuto voće) preostalu iz prethodne godine. Prerađevine od voća i bobica, čak i s minimalnom količinom šećera, gube u pogledu sadržaja vitamina i korisnih materija upravo zbog dugotrajnog skladištenja. U Rusiji se osvežavajući voćni napitak najčešće pravi od brusnice, koja dospeva tek u septembru. Za razliku od većine drugog voća, zamrznuta brusnica može se sačuvati do kraja sledećeg leta, bez bojazni da će izgubiti vitamine.

KAFA I ČAJ DIURETICI

Ako se osvežavate kafom i čajem – bilo da su hladni ili topli, imajte na umu da ovi napici znatno ubrzavaju rad bubrega, te da imaju vrlo izražen diuretički efekat. Kad je reč o alkoholu na vrućini ga strogo izbegavajte!

Sadržaj članka

KOMPOT

U leto i jesen sazreva mnogo ukusnih plodova i bobica koje sadrže dovoljno slatkih ugljenih hidrata. Ništa vas ne sprečava da ih skuvate kao kompot bez dodatih šećera. Kompot treba da pripremate u emajliranoj ili staklenoj posudi. Za mešanje koristite drvenu varjaču jer metalne kašike momentalno izazivaju oksidaciju kiselina. Bobice kuvajte u toploj vodi i pripremajte ih u različitim proporcijama, zavisno od željenog ukusa i slatkoće. Kuvanje samo jedne vrste voća (a ne mešavine) bolji je izbor za ljude sklone alergijama ili astmi. Umesto šećera dodajte kompotu malo meda, cimet, nanu, koren sladića (samo pažljivo, jer on može povisiti krvni pritisak). Osvežavajuću notu skuvanom soku od voća može dati i narendani đumbirov koren.

RUSKA LIMUNADA

Dobro znani napitak s ukusom limuna, koji ne treba kuvati. Kao osnovu za limunadu možete koristiti i sokove od jabuke ili maline, ili neki drugi sok od sezonskog kuvanog voća, budući da je limun veoma skup. Ukoliko vam je osnova drugi napitak, samo dodajte polovinu limuna tako ćete dobiti ukus poznate citrusne arome. Umesto limuna možete upotrebiti pulpu od narandže, limetu ili grejpfrut. Smesu dobro usitnite i procedite, a na kraju limunadi dodajte čašu leda. Po želji, napitak obogatite crnom ribizlom, jagodama, višnjama ili šljivama (sve bez koštica). Veoma lekovito dejstvo ima narendani đumbir dodat limunadi. Najbolje je sasvim izbeći šećer, to jest zameniti ga medom.

RUSKI KVAS

Odličan je izvor energije i vitamina jača telo, ishranjuje nervni sistem, normalizuje rad srca i krvnih sudova, čisti kožu i poboljšava funkcije oka, kao i varenje. Kulture koje se koriste za spremanje kvasa lako je pripremiti od domaćeg hleba (bez kvasca) i meda, a ukoliko želite, možete upotrebiti i šišarke hmelja. Kako biste popravili ukus, u kvas možete ubaciti i sveže jabuke, kruške, bobice ili grožđe. Ovaj osvežavajući napitak s većom količinom meda pospešuje rad jetre i žučnih puteva. Budući da je kvas blago alkoholno piće, ne preporučuje se deci, trudnicama i dojiljama, kao ni osobama koji su za volanom. Nikako ne treba da ga piju oni koji imaju problema s varenjem (gastritis, kolitis, peptički ulkus, holecistitis).

RECEPT: 1 kg ražanog hleba, 300 g šišarki hmelja, 500 g meda, 10 l prokuvane vode. Hleb očistite od kore i iseckajte na kockice, pa ga propržite u tiganju. Hmelj obarite, a med zagrejte. U veliku teglu sipajte 10 l prokuvane vode i dodajte ostale sastojke. Napitak promešajte i ohladite na sobnoj temperaturi, a zatim ga ostavite na hladnom mestu sedam dana, dok se ne završi fermentacija (dok ne prestane da peni). Procedite i pijte.

Pročitajte i… Medna voda – pravo čudo!

Foto: daffodilred / iStock / Getty Images Plus via Getty Images

Molimo vas upoznajte se sa politikom odricanja od odgovornosti za redakcijske i druge sadržaje i linkove objavljene na www.ruskidoktor.rs