
Ruža u službi lepote
Kad vam cveće u vazi dosadi i prestanete da mu se divite, iskoristite njegovu lekovitu moć
pročitaj jošStres može mnogo naškoditi organizmu, a kao posledica toga može da nastrada i kosa… Ali, bilo kojih da ste godina, dobro je znati kako pravilno da negujete kosu i održite je zdravom i lepom. O tome priča dermatolog Svetlana Kokojeva.
Koji prehrambeni proizvodi doprinose očuvanju zdravlja i lepote kose?
Pravilna ishrana za lepotu kose mora da uključuje: živinsko meso, soju, mahunarke, orašaste plodove i biljna ulja bogata nezasićenim masnim kiselinama (laneno, konopljino, maslinovo, suncokretovo, kukuruzno), integralni hleb, lisnato povrće. Korisni su i pasulj, brokoli, žumance, džigerica, bubrezi, riblja ikra, kvasac.
Ukoliko imate suvu kožu, potrebno je da u jelovnik uključite još i proizvode koji sadrže sumpor i bakar: lignje, kozice, krastavce, tikvice, kupus, žumanca, crni i beli luk.
Sumpor se primenjuje i spolja – u obliku masti te u sastavu tinktura protiv peruti.
Za lepotu kose važni su i vitamini A, E, D, C i B grupe. Ima smisla da povremeno uzimate vitaminske komplekse, posebno u zimu i rano proleće, kad je naša hrana siromašna vitaminima.
Kako pravilno da koristimo šampone, maske i balzame za kosu?
Potrebno je da šampon nanosite jednom-dvaput tokom pranja: prvi put ga dobro utrljajte a zatim temeljno isperite. Ukoliko ste prethodno stavljali na kosu uljanu masku, nanesite šampon dvaput. Ako nije u pitanju medicinski šampon, ne treba dugo da ga držite na kosi, a medicinski primenjujte po uputstvu.
Tokom jednog pranja ne treba da nanosite i masku i balzam. U slučaju da vam je kosa masna, preporučuje se da balzam stavite što dalje od korena kose. Ako imate suvu kosu, balzam nanesite i na koren, držite minut-dva, a zatim dobro isperite.
Kao sredstva za ispiranje posle pranja kose veoma su delotvorni odvari od koprive, kamilice i hajdučke trave, koji kosi daju sjaj, glatkost i svilenkastu teksturu. To je dobitna kombinacija. Uzgred, za razliku od balzama, odvare od trava ne treba ispirati vodom.
Kad je reč o maskama, dovoljno je da ih stavljate jednom nedeljno, pritom je bolje da koristite prirodne – biljna ulja, jaja, med, itd.
Koje su specifičnosti nege farbane kose?
Za farbanu kosu preporučuju se specijalni šamponi i balzami.
Farbana kosa uvek je suva i zato je potrebno negovati je. Za ishranjivanje se savetuje da hranljivu masku nanosite duž čitave dlake, ali i na koren, kako biste obnovili njenu strukturu.
Sem toga, prilikom redovnog korišćenja lakova, gelova i sprejova kosa se isušuje. Zato povremeno dozvolite kosi da se odmori od ovih sredstava ili pak redovno stavljajte hidratantne i hranljive maske za kosu.
Veoma je dobro i da neko vreme kosu perete kosu samo žumancetom, koje poboljšava njenu strukturu. Takođe je korisno i da raženi hleb ostavite da odstoji u hladnoj vodi, utrljate ga u teme, a zatim isperete. Tako ćete nahraniti kosu vitaminima B–grupe.
Da se kosa ne bi isušivala, češće je češljajte: oko četrdeset puta dok sedite ispred televizora, na primer. Ne samo da se pritom masira koža glave nego se još i mast koju koža luči ravnomerno raspoređuje po kosi. Ova mast je dobra hrana koja nedostaje farbanoj kosi, a koja se s godinama sve više troši.
Treba li da upotrebljavamo sredstava za negu kose iz iste linije?
Nije obavezno da šampon, regenerator, maska i farba za kosu budu od istog proizvođača. Važno je da vam odgovara svako sredstvo koje koristite.
Pročitajte i… Opadanje kose posle korone
Ruska travarka Olga Borisovna Molostova predlaže neke od proverenih ruskih recepata koji u svom sastavu imaju dragocenu namirnicu - med
pročitaj jošAko je koren žulja jako duboko, najbolje je potražiti stručnu pomoć
pročitaj jošKako savladati periode kad vam se sve ruši i mislite da nemate razloga da dalje živite?
pročitaj još