
Dr Tiodorović: Vakcine posebno važne za ljude oslabljenog imuniteta
U Srbiji su danas svima dostupne vakcine koje sprečavaju teže oblike Covid19. Tri godine od početka pandemije, razgovaramo sa epidemiologom, dr Bra...
Neverovatno je, ali određeni mirisi mogu da utiču na raspoloženje i zdravlje
Svet koji nas okružuje osećamo na razne načine – vidimo, čujemo, dodirujemo ga. A tu su i mirisi. Neverovatno je, ali oni mogu uticati na raspoloženje i zdravlje, a i mi sami možemo da stvorimo čaroban aromatični svet oko nas…
Piše: Natalija Trubinovska, svetski putnik i istraživač drevnih civilizacija
Kad osećamo neki miris, mi, u stvari, udišemo mikročestice određene supstance. Zato je, najbukvalnije rečeno, važno šta udišemo. Postoji ogromna količina prirodnih sredstava koja vama, vašoj kući, stvarima, kao i svemu što vas okružuje omogućavaju prijatan miris. Mnoga od njih korisna su i za zdravlje.
Neke aromatične supstance odlični su antiseptici.
>>> Miris trešnje za pola sata može da ubije sve mikroorganizme u čaši vode koja stoji pored.
Istina, trešnja je sredstvo toliko jakog dejstva da njen miris može da izazove i trovanje. Zato je važno da ne preterate s nekim aromatičnim supstancama (npr. jasmin ili jilang-jilang), jer usled njihove prejake koncentracije može da dođe do vrtoglavice, mučnine, pa čak i povraćanja. Ali, ukoliko ova sredstva koristite u umerenim količinama, ona su sposobna da promene kvalitet vašeg života.
Antiseptička svojstva ima i kleka. Jedna od lekovitih procedura u mnogim lečilištima jesu šetnje duž šumarka s klekom.
>>> Pored zaštite od mikroba, miris kleke omogućava čvrst san i umiruje nervni sistem.
Proizvodi od kleke dugo čuvaju njenu aromu i svojstva i veoma su korisni za zdravlje (posuđe, ukrasi ili masažeri).
Lekovita svojstva ima većina aromatičnih supstanci.
* Na primer, citrusi (posebno pomorandže) leče od depresije. Veoma je korisno jesti ovo voće, a njegovu koru sušiti i koristiti je za osvežavanje prostorija (između ostalog, kora od pomorandže tera i moljce). Istina, ona brzo gubi svojstva, ali ipak, nekoliko dana čuva svoju lekovitu aromu.
* Miris cimeta umiruje i izaziva osećaj spokoja. Nedavno je otkriveno da takođe poboljšava moždanu aktivnost. Korisno je napraviti pecivo s cimetom – njegova aroma se dugo posle toga oseća u kući. Sem toga, na raznim mestima u domu možete držati štapiće cimeta kako bi njegov miris radovao vas i vaše goste.
* Takođe je korisno da rasporedite mahune vanile – njena slatka aroma takođe pruža osećaj topline i komfora. Pored toga, vanila je sposobna da neutralizuje nezdravu žudnju za slatkim – udisanje njenog mirisa ispunjava receptore ukusa kod čoveka.
* Veoma je prijatna i aroma kafe. Ona isto tako dobro okrepljuje kao i napitak od nje. Zrna kafe ili prženu mlevenu kafu sipajte u činijice i rasporedite po kući.
U većini apoteka sada se prodaje mnoštvo etarskih ulja od raznoraznih biljaka: lavande, jilang-jilanga, citrusa, četinara, žalfije, timijana, ruže, jasmina. Možete ih upotrebljavati na različite načine, a svako će vam doneti radost, ali i veliku korist.
Savetujemo vam da ih dodajete u kupke, kao i u domaća kozmetička sredstva, koja će svojim mirisima blagotvorno delovati na vas.
Postoje specijalizovane lampe i kamenje u koje se dodaju kapi ulja – veoma dugo šire prijatnu aromu. Neki ljudi stalno nose priveske s etarskim uljem kako bi ih njihov omiljeni miris uvek pratio i umirivao u stresnim situacijama. Uzgred, aroma se često smatra čuvarom koji će vas spasiti od neprijatnosti.
Komadić vate s aromatičnim uljem stavite na dno kante za smeće. Korisno je da nekoliko kapi ulja pomešate s vodom, sipate u posudu s pumpicom i našpricate po kući. Možete ga dodati i u vodu prilikom pranja rublja ili u vodu za pranje podova – tada će vaš veš i dom stalno mirisati na prirodnu svežinu i zdravlje.