Opadanje kose posle korone

Pored regulisanja nivoa gvožđa i vitamina B, postoji još nekoliko pravila koja će vam vratiti gustinu i kvalitet vlasi

by | 14.04.2022
Opadanje kose posle korone

Prema podacima iz Kine, više od 25% pacijenata koji su od kovida-19 lečeni u bolnici primetilo je prekomerni gubitak kose šest meseci nakon preležane bolesti. Pored regulisanja nivoa gvožđa i vitamina B, postoji još nekoliko važnih pravila koja će vam vratiti gustinu i kvalitet vlasi

Problem s gubitkom kose nakon korone postao je jedan od najčešćih razloga za posetu endokrinologu. Postoje teorije koje objašnjavaju zašto gubimo kosu posle preležanog virusa kovid-19:

* Kad virus uđe u telo, svi resursi usmeravaju se na borbu protiv njega, što može zanemaritimanje važne“ procese (ishrana vlasišta, kvalitet kose…).

* Virus sa sobom ne nosi samo rizik od nastanka krvnih ugrušaka već i narušava ishranu tkiva, što može loše da utiče na rast kose.

* Svaka bolest, uključujući i infekciju koronavirusom, uzrokuje nedostatak određenih vitamina i elemenata. Posebno je opasan manjak gvožđa i vitamina B.

* Prilikom korone nikako se ne može isključiti efekat stresa. U ovom slučaju stres nije povezan samo s bolešću već i s celom situacijom u vezi s pandemijom.

* Gubitak kose može se posmatrati i kao neželjeno dejstvo dugotrajne primene lekova kao što su određeni antibiotici i kortikosteroidi dolazi do intoksikacije celog organizma i remete se osnovni metabolički procesi.

ŠTA PREDUZETI KAD OPADA KOSA

Ako želite da svojoj kosi pomognete da se oporavi od ozbiljne virusne bolesti, onda vam preporučujemo da promenite način života.

* Promenite ishranu

Prvo, važno je “pretresti” ishranu i sastaviti uravnotežen zdrav meni. Da biste pripremili racionalan meni, prvo morate da odredite dnevni unos kalorija. U skladu s količinom kalorija, napravite jelovnik koji obuhvata namirnice bogate gvožđem, vitaminima B i D, cinkom, proteinima i esencijalnim masnim kiselinama. Ne zaboravite da iz ishrane izbacite slanu, masnu, prženu, brzu hranu i gazirana pića, kao i industrijske šećere. Unostite neprerađene proizvode čije poreklo znate.

* Imunitet gore, stres dole

Drugo, počnite da jačate imunitet i pokušajte da ograničite stres i negativne emocije. Rad i život pod stresom imaju odlučujuću ulogu u borbi s opadanjem kose. Kad snizite nivo stresa, telo reguliše hormonski dibalans. Sport, joga, šetnje na otvorenom i zdrav san u kontinuitetu pomoći će vam da se nosite s ovim zadatkom. Veoma je važno ići u krevet pre 11 uveče i spavati narednih osam sati. Naime, u to vreme proizvode se posebni hormoni čiji je cilj obnavljanje imuniteta.

* Pravilna nega kose

Treće pravilo je nežno oblikovanje kose i pravilna nega. Koristite mekani češalj za češljanje kose. Ne kidajte pramenove i polako ih češljajte. Posebno pažljivo iščešljavajte vlažnu kosu, budući da je vrlo lomljiva. Perite kosu najviše tri puta nedeljno, i to samo nežnim šamponima bez sulfata i parabena, a nakon pranja nanosite hranljive maske. Bar na nekoliko meseci obustavite agresivne hemijske procedure kao što su pramenovi, blajhanje, mini-val, često farbanje i sl. jer će one samo pogoršati stanje kose i doprineti njenom gubitku. Ne zaboravite da vlažite i hranite kosu. Hidrirajuća sredstva obnavljaju i hrane oštećene vlasi, te sprečavaju dalja oštećenja. To mogu biti domaće maske ili kupovni hidrirajući preparati.

* Masirajte glavu

Masaža glave, ako se radi redovno, doprinosi poboljšanju cirkulacije krvi i hranljivih materija. Opadanje kose znatno se smanjuje ako se prilikom masaže glave koža obogaćuje hranljivim supstancama. Zato pre masaže kapnite na ruke nekoliko kapi ricinusovog ili bademovog ulja i pravite kružne pokrete rukama minimalno pritiskajući kožu. Ova jednostavna masaža odlično stimuliše rast kose.

* Vreme je za šišanje

Ako ste se umorili od opadanja kose, probajte da se ošišate kraće. Kratka frizura prikriće oštećenja kose. Takođe, što je kraća i lakša vlas, to joj je lakše da se zadrži na glavi. Nova, mlada kosa brzo će sakriti nedostatak gustine i frizuri dati privlačan izgled. Ukoliko vam kratka frizura ne odgovara, onda ima smisla da razmislite o talasastoj kosi. Naime, uvijena kosa izgleda bujnije, dok ravna naglašava nedostake. Ali, izbegavajte korišćenje pegle i prese za uvijanje. To možete postići sa samolepljivim viklerima ili mekanim papilotnama.

* Kolagen i pantenol

Kosi svakako mogu pomoći vitamini, minerali i kolagen. Kolagen hrani vlasi iznutra i smanjuje mogućnost njihovog opadanja. Od vitamina korisni su biotin (B7), vitamin C, vitamin E, gvožđe i cink. Ovi dodaci ishrani nemaju mnogo kontraindikacija, ali je bolje da se pre njihovog uzimanja ipak konsultujete s lekarom. Pantenol je izutetno koristan sastojak za kosu, zato gledajte etikete i birajte sredstva koja ga sadrže, ili ga nanosite nezavisno od toga (raspitajte se kod apotekara).

KOSA I ANALIZA KRVI – IMA NEKA TAJNA VEZA

Opšti i biohemijski testovi krvi imaju za cilj određivanje nivoa hemoglobina i identifikaciju drugih znakova anemije, čija je posledica gubitak kose. Biohemijska analiza odražava funkcionalno stanje jetre, bubrega, kao i glavne indikatore metabolizma. U proučavanju krvnog seruma posebna pažnja posvećuje se feritinu. Pacijenti koji imaju nizak nivo gvožđa u krvi pate od usporavanja rasta kose i njenog gubitka.

Kad je reč o hormonima, akcenat je na nivou hormona koji određuju funkciju štitne žlezde. S disfunkcijom štitnjače javljaju se brojni metabolički procesi, što dovodi do prekomernog gubitka kose. Koncentracija vitamina i minerala izuzetno je važna. Recimo, vitamin D je regulator metabolizma kalcijum-fosfora, koji je neophodan za održavanje rasta kose. Sem toga, ovaj vitamin podržava imunosistem, a takođe omogućava brži oporavak nakon bolesti. Pored vitamina, morate zapamtiti i ulogu određenih elemenata: cink, selen, kalcijum. Za njihovu asimilaciju potrebno je voditi računa o dovoljnom unosu vitamina A, E i onih iz grupe B.

Ruska narodna medicina preporučuje:

* Pedeset grama usitnjene crvene ljute paprike prelijte s pola litra votke ili domaće rakije i ostavite da odstoji nedelju dana. Dobijeno sredstvo utrljavajte u kožu glave i koren kose ujutru i uveče.

* Za sprečavanje opadanja kose i njeno jačanje tri puta nedeljno pravite masku: 50 ml ricinusovog ulja pomešajte s kašikom slačice u prahu, nanesite na kosu i koren na 30 minuta, a zatim pažljivo operite kosu dečjim šamponom.

* Čaj od broćike (lat. Galium aparine): kašiku biljke ostavite da odstoji sat vremena u šolji prokuvane vode. Pijte po dve kašike tri puta na dan, a takođe koristite i kao losion za glavu.

* Listovi koprive u vidu odvara ili tinkture imaju široku primenu za ispiranje ili kao losion nakon pranja kose za jačanje i podsticanje rasta kose. Odvar: kašiku suvih listova koprive prelijte sa 300 ml ključale vode, ostavite da odstoji 30 minuta, pa procedite. Tinktura: 50 g suvih listova prelijte s pola litra votke, ostavite da odstoji dve nedelje, a nakon toga procedite.

* Odvar od stabljika šargarepe: 100 g sirovine kuvajte u litru vode 10 minuta, ostaviti da odstoji 30 minuta, pa nakon toga procedite. Ovim odvarom operite kosu, zatim mokru glavu umotajte peškirom (ne ispirajte!) i ostavite da deluje preko noći.

Čudotvorna maska od soli

Uprkos tome što je ova procedura jednostavna, rezultat će vas prijatno iznenaditi. Jednom u tri dana tokom pranja kose na teme stavljajte masku od kuhinjske soli. Čistu mokru kosu osušite peškirom i duž razdeljka na kožu nanesite običnu so. Ne utrljavajte je da ne biste povredili kožu. Na čelu zavežite maramu kako so ne bi dospela u oči, prekrijte kosu najlon kesom i sačekajte 15–20 minuta, pa je isperite. Posle sedam do deset ovakvih procedura zaboravićete na svoj problem! NAPOMENA: Ovo nemojte raditi ako na glavi imate bilo kakve ranice.

Pročitajte i… Korona i ishrana: šta nam vraća zdravlje

Foto: sutlafk / iStock / Getty Images Plus via Getty Images

Molimo vas upoznajte se sa politikom odricanja od odgovornosti za redakcijske i druge sadržaje i linkove objavljene na www.ruskidoktor.rs