
Šta voli štitna žlezda
Da bi štitasta žlezda radila kao sat, poklonite joj sunce, mir, more, svež vazduh, emocije i... beli luk!
pročitaj jošBlagovremena dijagnostika oboljenja tiroide veoma je važna. Zato, ukoliko primetite bar nekoliko od ovih simptoma, uradite analizu krvi na hormone štitne žlezde i obratite se endokrinologu.
Piše: Tatjana Levčikova, endokrinolog, Krasnodar
Simptomi nepravilnog rada štitne žlezde su različiti. Usled nedovoljnog lučenja hormona (hipotireoza) u organizmu usporava se metabolizam, svi organi i tkiva ne dobijaju dovoljno hormona tiroksina, koji reguliše umnu i fizičku aktivnost. Ova bolest češće se manifestuje kod žena. A prilikom viška hormona štitne žlezde (hipertireoza) dolazi do pojačanog metabolizma, organi rade do istrošenosti, posebno kardiovaskularni sistem. Simptomi poremećaja funkcije štitne žlezde veoma su nespecifični, ima mnogo „maski“. Razmotrićemo osnovne od njih.
Redovno posmatrajte štitnu žlezdu. Zdrava uopšte ne sme da se primeti. Čak je i njeno beznačajno uvećanje povod da se hitno obratite lekaru!
Pročitajte i… Prirodna pomoć štitnoj žlezdi
U Srbiji su danas svima dostupne vakcine koje sprečavaju teže oblike Covid19. Tri godine od početka pandemije, razgovaramo sa epidemiologom, dr Bra...
pročitaj jošSedmoro komšija iz sela odnegovano je pomoću tinkture od klica krompira, svi s bolnim zglobovima
pročitaj još