
Koji su uzroci krvarenja desni i kada treba da posetite stomatologa?
Uzroci krvarenja desni ponekad mogu izazvati jačim trljanjem tokom pranja zuba. Međutim, često je ovaj simptom znak ozbiljnijeg stanja. Krvarenje ...
Povećana žeđ kao simptom je pravi pokazatelj određenih stanja u organizmu. Ovaj osećaj često prate suva usta i osećaj da se jezik lepi za nepce.
Žeđ je reakcija koja se javlja kad postoji nedostatak vode u telu, čime se obezbeđuje održavanje unutrašnjeg stanja tela na određenom nivou. Formiranje osećaja žeđi povezano je sa stimulacijom centra za piće u strukturama mozga. Pojačanom žeđi se smatra jaka, neutaživa želja za vodom.
Jaka žeđ se javlja kada postoji prekomerna aktivacija centra za piće u mozgu koja je uzrokovana fiziološkim i patološkim razlozima. Fiziološka žeđ se obično javlja tokom vruće sezone kao rezultat prekomernog isparavanja vode sa površine kože i zbog ubrzanog disanja. Pored toga, povećana žeđ može biti uzrokovana teškim fizičkim radom, jedenjem začinjene i slane hrane, nedovoljnim unosom tečnosti i alkoholom.
Bolna stanja koja dovode do pojačane žeđi uključuju gubitak krvi, bolesti endokrinog sistema, bolesti bubrega i jetre, kao i intoksikacija tela, povraćanje, dijareja i velike opekotine. Pored toga, ovaj simptom mogu iskusiti i ljudi koji pate od prekomernog znojenja, mentalnih poremećaja ili uzimaju određene lekove.
Insipidni dijabetes je uzrokovan smanjenjem sposobnosti bubrega da koncentrišu urin i povezan je sa nedostatkom antidiuretičkog hormona ili sa poremećnom osetljivošću burežnih cevi. Ka posledica, osoba pije puno tečnosti (od 3 do 18 litara dnevno) i shodno tome izlučuje više tečnosti nego inače. Ozbiljnost simptoma zavisi od stepena nedostatka hormona.
On spada u grupu bolesti koje kakrakteriše povećanje nivoa glukoze u krvi usled poremećenog lučenja ili efikasnosti insulina. Bolest je praćena razvojem višestrukih komplikacija, a jedan od glavnih simptoma je žeđ.
Ovo je bolest koja u kojem doštitne žlezde proizvode suvišak paratiroidnog hormona (PTH) što dovodi do prekomernog nivoa kalcijuma u krvi.
U pitanju je nasledna bolest koju karakteriše oštećenje egzokrinih žlezda i disfunkcija respiratornog sistema. Jedan od simptoma bolesti je i konstantna žeđ.
Barterov sindrom je genetska bolest koja se javlja kada je poremećena transportna funkcija bubrežnih tubula (cevi). Bolest se manifestuje u detinjstvu i karakteriše je usporen rast i razvoj deteta, sklonost ka dehidraciji, povraćanje, zatvor i jaka žeđ.