Med kao lek: Dovedite krvni pritisak u normalu

by | 26.10.2023
Med kao lek

Od malena znamo da je med veoma zdrav i nije ni čudo što se u tradicionalnoj medicini često koristi. Med kao lek ima mnogo efekata.

Med je neobično bogat kompleksom vitamina i minerala, a laka svarljivost ga čine veoma korisnim i zdravim. Međutim, pored niza lekovitih svojstava, med ima jednu posebnu moć. On je efikasan i za hipertenziju i za hipotenziju.

Med kao lek za krvni pritisak

Med je veoma dobar za naše krvne sudove, a samim tim to blagotvorno utiče i na naš nivo krvnog pritiska. Međutim, ono što je jedinstveno, to je da med može i da povisi i da smanji krvni pritisak.  Rezultat koji želite da postignete zavisi od načina njegove primene. Njegova moć da stabilizuje krvni pritisak potiče od opšteg jačanja organizma jer povećava imunitet, potom obnavlja i jača krvne sudove i tako normalizuje rad celog sistema tela.

Najbolje vrste meda

Postoji niz različitih vrsta meda. Međutim, svaki od njih ima određena svojstva koja imaju koristi za određene stvari. Kada je u pitanju krvni pritisak, ovih nekoliko vrsta su najbolji.

  • Med od heljde
    Ovaj med je tamno braon boje i ima karakterističan oštri ukus. Sadrži dvostruko više vitamina, minerala i organskih kiselina od ostalih sorti. Normalizuje metabolizam proteina i leči povišen krvni pritisak.
  • Med od lipe
    U zavisnosti od predela u kome je sakupljen, on dobija različite nijanse ukusa. Veoma je uspešan protiv prehlade i leči bolesti bubrega i stabilizuje nivo krvnog pritiska.
  • Med od bagrema
    Med od bagrema ostaje beo nakon kristalizacije, a preporučuje se kod pacijenata koji pate od povišenog pritiska. Preporučuje se onima sa visokim krvnim pritiskom i pomaže u obnavljanju ćelija nervnog sistema.
  • Med od vreska
    Med je crvenkasto-žute boje i viskozne konzistencije. Ukus je pikantan sa dozom gorčine. Ima veoma visok sadržaj makrelemenata i ističe se po blagotvornom delovanju na nervni i kardiovaskularni sistem.
  • Med od kestena
    Kestenov med je taman i gust. Ovaj med jača imunitet, leči tegobe bubrega i srca i podmlađuje krvne sudove, povećavajući elastičnost krvnih sudova.
  • Med od slatke deteline
    Ovaj med ima belo-žutu boju sa karakterističnom zelenkastom nijansom. On normalizuje metabolizam i funkcionisanje nervnog sistema. On širi krvne sudove i preporučuje se pacijentima sa sniženim krvnim pritiskom.

Med kao lek: Recepti

U slovenskoj tradiciji med se koristi veoma dugo. Naši preci su takođe znali da pića na bazi meda gase žeđ, poboljšavaju kondiciju i raspoloženje i daju snagu i izdržljivost. Evo nekoliko recepata koji vam mogu pomoći, a pritom su veoma ukusni.

Medena voda

Medena voda brzo obnavlja ravnotežu vode u telu, pokreće metaboličke i samoregulacione mehanizme zbog čega se i krvni pritisak normalizuje. Dodajte kašičicu meda u čašu tople vode i mešajte veoma brzo i temeljno i popijte u jednom gutljaju.

Prvu čašu popijte na prazan stomak odmah nakon buđenja. Preporučljivo je da popijete čašu obične vode pre nego što popijete medenu vodu jer ćete tako samo pojačati njegovo dejstvo. Drugu čašu popijte pre spavanja i ne bi trebalo da jedete i pijete nakon toga do jutra.

Recepti za hipertenziju

Medeni napitak

Ovo možete piti i toplo i hladno, u zavisnosti od vaših želja. Postoji niz recepata za medeni napitak, a možete ga modifikovati po ukusu. Uzmite 200 g meda, 2 litre vode, 3 komada pomorandže ili limuna, 50 g đumbira, cimer, karanfilić ili drugi začin po ukusu. Da biste pripremili ovaj napitak.  Sameljite đumbir i dobro promešajte u posebnoj litri vrele vode. Dodajte med, začine i iseckane pomorandže. Kuvajte smesu 10 minuta i pažljivo uklanjajte penu. Ohladite pola sata i možete ga konzumirati.

Kašika meda

Kašika meda na prazan stomak sa toplom vodom je jednostavan i efikasan lek za prevenciju hipertenzije.

Beli luk i limun

Ova tri sastojka su jedna od najboljih kombinacija za lečenje povišenog krvnog pritiska. Uzmite 1 litar meda, 10 belih lukova i 10 limuna. Ogulite i iseckajte beli luk, iscedite sok od limuni i pomešajte sve sastojke. Nakon što odstoji 10 dana, stavite u frižider. Lek se uzima 3 puta dnevno po jedna kašičice i potrebno je isprati usta nakon svake doze. Lek se uzima 2 meseca, a zatim se pravi pauza od dve nedelje.

Med i brusnica

Ovaj narodni lek snižava i stabilizuje krvni pritisak, a pored toga poboljšavaju cirkulaciju krvi u mozgu i pozitivno utiču na vid. Uzmite jednu šolju brusnica i sameljite ih. Dodajte jednu šolju meda i promešajte. Uzimajte po supenu kašiku pre obroka, tri puta dnevno. Čuvajte u frižideru i nemojte ih držati ni u čemu metalnom jer smanjuje dejstvo leka.

Ren i šargarepa

Ovo je veoma snažan i efikasan lek. Veoma je efikasan i za curenje nosa i prehladu. Potrebna vam je jedna šolja meda, veliki koren rena, 2 šargarepe, 3 limuna i 0,5 šolje votke. Sameljite koren rena i iscedite sok od šargarepe i limuna. Sve pomešajte i dodajte votku i med. Ostavite jedan dan na tamnom mestu, a potom stavite u frižider. Uzimajte po kašičicu pola sata pre svakog obroka, najmanje tri puta dnevno, dok proizvod ne ponestane.

med kao lek

Recepti za hipotenziju

Ovo nije tako često stanje kao hipertenzija. Med samostalno ne može pomoći kod niskog pritiska, ali to uspešno radi u kombinaciji sa drugim sastojcima.

Med sa kruškama

Kruške su bogate vlaknima i pektinom i imaju sposobnost da nežno povećaju krvni pritisak. Najbolje bi bile sveže kruške, ali možete koristiti i konzervirane. Uzmite 2 velike kruške, uklonite semenke i iseckajte. Izmešajte sa 30-40g meda i promešajte. Jedite smesu polako za večeru 2-3 sata pre spavanja. Po želji dodajte malo cimeta.

Cimet

Mešavina cimeta i meda je takođe korisna za nizak pritisak. Međutim, nemojte koristiti cimet u prahu već se odlučite za štapiće i sameljite ih. Ovo je i sjajan antidepresiv. Prokuvajte 9,5 litara vode i dodajte cimer. Sačekajte da se ohladi. Dodajte med. Uzimajte jednu supenu kašiku 2 puta dnevno: ujutro na prazan stoma i uveče pre spavanja.

Suvo voće

Mešavina meda i bilo kod suvog voća je odličan pomoćnik za hipotenziju. Potopite jednu šolju suvog voća u toplu vodu pola sada. Iscedite, oljuštite i iseckajte. Pomešajte sa pola šolje meda. Možete dodati malo oraha ili semenski nara. Uzimajte jednu supenu kašiku pre spavanja tokom mesec dana.

Bosiljak

Listovi bosiljka su bogati materijama koje su veoma korisne za funkcionisanje srca i krvnih sudova. U tandemu sa medom, on efikasno pomaže u povećanju krvnog pritiska. Uzmite 2-3 grančice svežeg ili suvog bosiljka i pomešajte sa 2 kašike meda. Uzimajte jednu supenu kašiku dnevno na prazan stomak. Koristite 3 nedelje.

Kafa i limun

Domaća kafa je spas za osobe sa niskim pritiskom. Kafa sa kašikom meda i parče limuna je odlična kombinacija. Iscedite sok od jednog limuna. Pomešajte 2 kašike mlevene kafe i pola litre meda. Dodajte limunov sok i dobro promešajte. Uzimajte kašiku nakon jela 3-5 puta dnevno. Koristite 2 meseca.

Kontraindikacije i rizici

Pre svega, s ovim lekovima možete da ublažite simptome krvnog pritiska, ali ne i da izlečite njihov osnovni uzrok. Stoga je potrebno da se konsultujete sa lekarom pre nego što započnete upotrebu meda. Med je strogo kontraindikovan kod onih koji pate od dijabetesa tipa 1, astme, pankreatitisa i akutnog miokarditisa. Takođe, ne treba da koristite med u slučaju pogoršanja gastritisa, urinarnih infekcija i problema sa žučnom kesom i naravno ako ste alergični. Čak i ako nemate ništa sa ovog spiska, nemojte prekoračivati dnevnu dozu od 3 supene kašike. U suprotnom biste mogli izazvati više štete nego koristi.

MEDOM PROTIV NESANICE I ANGINE

Snežana Vranić

nitrub/GettyImagesPlus, kuppa_rock/GettyImagesPlus

Molimo vas upoznajte se sa politikom odricanja od odgovornosti za redakcijske i druge sadržaje i linkove objavljene na www.ruskidoktor.rs