Lekovita svojstva bagrema: Pomaže kod ginekoloških problema i gastrointestinalnog trakta

by | 08.04.2024
Lekovita svojstva bagrema: Pomaže kod ginekoloških problema i gastrointestinalnog trakta

U ovom članku sazanćete mnoge stvari o lekovitim svojstvima aromatičnog bagrema, koji mogu pomoći da se ublažite simptome kod mnogih zdravstvenih tegoba. Saznajte o čemu se radi.

 

U alternativnoj medicini najčešće se koriste lekovite biljke. U ovom članku možete saznati o lekovitim svojstvima bagrema, koji mogu pomoći u ublažavanju simtoma mnogih zdravstvenih tegoba.

Lekovita svojstva bagrema

Najčešća vrsta na našim prostorima je beli bagrem i to je cvetna biljka iz porodice mahunarki. Ova biljka je poznata kao odlična medonosna biljka, pa pčelari promovišu njeno širenje. Takođe se široko koristi u alternativnoj medicini.

Lekovita svojstva bagrema pomažu u ublažavanju simptoma mnogih bolesti. Pre svega, ova bilja značajno doprinosi poboljšanju imuniteta. Evo na koje sve načine može da se koristi.

Kombinacija bagrema i votke za bolove u zglobovima

Lekovita svojstva bagrema pomažu u ublažavanju bolova u zglobovima i mišićima izazvanih miozitisom, reumatizmom ili radikulitisom. Za lečenje potrebno je pripremiti mešavinu od 50 g suvog cveća. Sipati u tegli i preliti sa 400 g tople votke. Dobro zatvoriti i ostaviti na tamnom i suvom mestu tri nedelje. Procediti u čistu glašicu. Tinkturu treba utrljati na bolne zglobove nekoliko puta dnevno.

Smanjuje simptome prehlade

Lekovita svojstva bagrema je dobro koristiti kod prehlade praćene povišenom temperaturom. Za lečenje se priprema dekocija od suvog lišća koje treba samleti u prah. Potom kašiku ovog praha sipajte u lonac s 2,5 dl ključale vode i kuvajte na laganoj vatri oko 5 minuta. Ostavite da se smlači i procedite. Uzima sepo kašiku tri puta dnevno.

Dekocija suvog cveća bagrema se koristi kao antiinflamatorno sredstvo. Takođe pomaže kod kašlja i podstiče iskašljavanje sluzi.

Protiv gripa je efikasan odvar od korena žutog bagrema jer zaustavlja zapaljenske procese. Grgljanje njime kada imate upalu grla promoviše brzi oporavak. Za pripremu dekocije koristite 10 g zgnječenog korena biljke, koje je potrebno preliti sa 200 g vode i kuvati ne više od 5 minuta.

Bagrem: Lekovita svojstva za ginekološke tegobe

Lekovita svojstva bagrema se često koriste u ginekologiji. Za lečenje se koriste cvetovi bagrema, čija se lekovita svojstva koriste za upale ženskih organa. Inflorescencije se takođe koriste za miome materice.

Od njih se priprema posebna dekocija: Kašika suvog cveća se sipa u 200 ml ključale vode i dovede do ključanja na laganoj vatri. U proceđenu i ohlađenu tečnos dodaje se još malo ključale vode da se dobije prvobitna zapremina. Ova dekocija se uzima 4 puta dnevno, 1 kašika posle jela.

Infuzija pripremljena od svežeg cveća biljke koristi se za lečenje neplodnosti. Priprema se od 100 g cvetova i slične količine alkohola. Cveće se sipa u teglu, prelije alkoholom, dobro zatvori i ostavi da odstoji nedelju i po dana. Ova tinktura bagrema se uzima 3 puta dnevno po 20 kapi pomešanih sa 50 ml vode.

Takođe možete lečiti neplodnost dekocijom cvetova bagrema. Priprema se po principu pravljenja čaja: 1 kašičicu osušenog bagremovog cveta preliti sa 100 ml ključale vode. Uzima pre obroka, a tretman traje dva meseca.

Zblažava simtome tegoba gastrointestinalnog trakta

Bagrem se često koristi za čir na želucu i dvanaestopalačnom crevu. Da bi se olakšalo stanje pacijenta, dekocije ili infuzije se uzimaju iz listova biljke ili iz kore izdanaka. Kod hiperacidnog gastritisa koristiti nekoliko kapi tinkture iz kore mladih bagremovih grančica u alkoholu. Za slične bolesti možete koristiti tinkture od listova ili mladih izdanaka ružičastog bagrema.

Za gorušicu, korisno je uzeti 15 kapi alkoholne infuzije iz izdanaka biljke. Kapi treba razblažiti u 50 ml vode i piti 2 puta dnevno.

Za bolesti urinarnog sistema

Tradicionalna medicina nudi mnogo recepata koji mogu pomoći u lečenju bolesti urinarnog sistema. Cvetovi bagrema se često koriste u receptima. Njihova lekovita svojstva se koriste u lečenju akutnog ili hroničnog cistitisa.

Da bi se povećao efekat isceljenja u pripremi dekocije, koriste se ne samo cvetovi bagrema, već i koreni pšenične trave i nevena- u jednakim delovima. Dekocija se priprema na sledeći način: 50 g smeše se sipa u 1,5 šolje vode, dovede do ključanja i drži na laganoj vatri oko 8 minuta.

Ostaviti da odstoji sat vremena i procediti. Preporučena doza: 50 ml tri puta dnevno. Čaj od cvetova služi kao odličan diuretik. Za urolitijazu koristite dekociju cvetova roze bagream.

Kontraindikacije

Pošto se bagrem veoma često koristi u narodnoj medicini, svaka osoba koja odluči da pribegne njenoj pomoći treba da zna lekovita svojstva i kontraindikacije ove biljke.

Vredno je znati da bagrem sadrži toksičnu supstancu, alkaloid robinin, pa treba biti oprezan prilikom berbe kore drveta. Ne smeju se koristiti stara kora, zreo – stari list i sirove semenke.

Takođe morate poštovati pravila prilikom pravljenja tinktura i dekocija i striktno pratiti dozu njihovog unosa. Naravno, važno je da niste alergični na bagrem.

Takođe treba uzeti u obzir da preparati iz ove biljke izazivaju smanjenje kiselosti želuca i deluju kao blagi laksativ. Ako se pojave znaci trovanja, potrebno je nekoliko puta isprati stomak rastvorom od vode i 2% kuhinjske soli i piti tablete sa aktivnim ugljem. Kada se pravilno koristi, bagrem podstiče brzi oporavak od brojnih bolesti.

Izuzetno je važno da pre korišćenja ovih prirodnih preparata od bagrema konsultujete lekara, naročito ako već uzimate neku medicinsku terapiju.

Creative-Family / gettyimages.com

Molimo vas upoznajte se sa politikom odricanja od odgovornosti za redakcijske i druge sadržaje i linkove objavljene na www.ruskidoktor.rs