
Korisna svojstva pasulja pomažu kod uklanjanja kamena iz žučne kese i sprečavaju zubni kamenac
Pasulj je mahunarka koja nam je svima dobro poznata. Međutim, ono što je manje poznato su korisna svojstva pasulja. Pasulj je jedan od najstarijih...
Paradajz pripada porodici pomoćnica, u koje takođe spadaju plavi patlidžan, paprika i krompir. Iz Južne Amerike stigao je u Evropu u 16. veku, a u Rusiju i kod nas kasnije, u drugoj polovini 18. veka. Dugo vremena smatran je nejestivim, štaviše – otrovnim, i zato se koristio samo za dekoraciju jela. U svakodnevnoj ishrani počeo je da se upotrebljava tek u 19. veku, kad se 1811. godine pojavila vest da se u Italiji paradajz jede s paprikom, belim lukom i maslacem.
Paradajz sadrži do 6,5% šećera, organske kiseline (pre svega limunsku i jabučnu), soli kalijuma, fosfora, gvožđa, karoten (provitamin A), vitamine B1, B2, P, K. Zapanjujuća je činjenica da vitamina C u paradajzu ima isto koliko i u limunu i pomorandžama!
* Upotreba soka od paradajza, kao i svežih plodova, odlično je sredstvo za prevenciju avitaminoze – samo u jednoj čaši nalazi se oko pola neophodne dnevne doze vitamina C i provitamina A. Inače, uvek je bolje da sami cedite sok od svežeg paradajza, ali ukoliko koristite kupovni sok, potrudite se da nivo natrijuma u njemu bude u okviru preporučene dnevne doze.
* Paradajz pomaže da se uspostavi narušeni metabolizam. Recimo, ukoliko želite da se rešite dva-tri suvišna kilograma, u svakodnevnu ishranu uključite paradajz, koji uspešno topi masti (veoma je niskokaloričan).
* Bogat je likopenom, a nedavno je pronađena veza između zastupljenosti likopena u ishrani i zdravlja kostiju. Naročito je važno koristiti paradajz u postmenopauzi, budući da sprečava nastanak osteoporoze.
* Organske kiseline i nežna vlakna plodova povećavaju izlučivanje želudačnog soka i poboljšavaju peristaltiku creva, te se zato paradajz uvodi u ishranu bolesnika s gastritisom koji uz to imaju smanjenu kiselinu želudačnog soka i atoniju creva.
VIŠE SAVETA PRONAĆI ĆETE U MAGAZINU RUSKI DOKTOR!
POTRAŽITE NAS I NA FACEBOOKU: www.facebook.com/ruskidoktor
STARE BROJEVE POTRAŽITE NA SAJTU novinarnica.net