Kako da se izborite sa papiloma virusima pomoću lekovitog bilja?

by | 12.03.2024
Kako da se izborite sa papiloma virusima pomoću lekovitog bilja

Humani papiloma virusi su zarazni i mogu da prouzrokuju razne komplikacije ukoliko se ne leče. Pored klasičnih medicinskih tretmana, može da pomogne i određeno bilje.

 

Papilomi i kondilomi su benigni tumori koji se sastoje od nekontrolisano umnoženih ćelija sluzokože ili kože. Proces njihovog formiranja pokreće humani papiloma virus (HPV). Ovo je najmanji i najprimitivniji virusni organizam u svojoj strukturi. Međutim, upravo jednostavnost „dizajna“ mu omogućava visoku preživljavanje i brzinu reprodukcije.

Mehanizam delovanja i simptomi papiloma virusa

Danas nauka poznaje više od 70 vrsta papovirusa. Od njih, samo nekoliko predstavlja ozbiljnu opasnost za ljude i zahteva lečenje. Evo liste najopasnijih bolesti koje izazivaju papiloma virusi: genitalne bradavice, laringealna papilomatoza i genitalne bradavice, molluscum contagiosum, rak vagine i grlića materice kod žena, rak prostate i penisa kod muškaraca.

Kako papiloma virus funkcioniše u ljudskom telu? On „hakuje“ ćelijsku DNK strukturu, terajući je da se nekontrolisano deli, i čini je okruženjem za proliferaciju novih virusa. Glavna opasnost od napada papiloma virusa je da zaražene ćelije mogu u potpunosti da izbegnu kontrolu tela i da se vremenom razviju u malignu neoplazmu.

Tumori izazvani ovim virusima obično se dele prema stepenu onkogene opasnosti na papilome i kondilome. Kondilomi nastaju kolonijama papiloma virusa tipa 6 i 11. Spadaju u neoplazme srednjeg i visokog onkogenog rizika. Kondilomi se obično nalaze u anogenitalnoj zoni. Jednostavni papilomi su manje opasni sa stanovišta onkogene aktivnosti. Uzrokuju ih virusi tipa 1, 2, 3, 4 i 10 i mogu se nalaziti na različitim delovima kože: na vratu, očima, kapcima, ustima, grudima, pazuhu, kolenima, tabanima i laktovima.

Načini prenošenja i faktori infekcije

Papiloma virus se prenosi polnim putem, kao i tokom direktnog ili indirektnog kontakta u bazenima, frizerskim salonima i salonima za manikir. Pored toga, infekcija se može preneti sa majke na dete dok prolazi kroz porođajni kanal. Samoinfekcija je još jedan način na koji se virus širi kada se prenosi sa jednog dela kože na drugi tokom brijanja ili uklanjanja dlaka.

Papiloma virus može postojati u telu u dva oblika: neproduktivan i produktivan. U prvom slučaju se ne manifestuje i može se otkriti samo slučajno. U produktivnoj fazi, papiloma virus se aktivno umnožava, uzrokujući smrt ćelija i kliničke manifestacije bolesti. Tokom ovog perioda javlja se nelagodnost u seksualnom životu, pojavljuju se male izrasline, bradavice na koži genitalnih organa, svrab u vagini. Kod papilomatoze, erozije grlića materice možda neće dugo zarastati ili se mogu ponovo pojaviti, čak i uz pravilan tretman.

Osoba, kao nosilac papiloma virusa, predstavlja opasnost samo u fazi pojave izraslina na sluzokoži i koži. Dakle, čak i ako se virus otkrije tokom laboratorijskog pregleda, ali u odsustvu spoljašnjih znakova i pritužbi, muškarac ili žena nisu zarazni za svog seksualnog partnera i ljude oko njega.

Slab imunitet  otvara vrata za viruse

Evo glavnih faktora rizika da virus postane aktivan:

  • Inflamatorni procesi grlića materice tokom abortusa ili porođaja.
  • Pušenje.
  • Rani početak seksualne aktivnosti.
  • Česta promena seksualnih partnera.
  • Seksualne infekcije — ureaplazmoza, klamidija i mikoplazmoza.
  • Upotreba pilula za kontrolu rađanja
  • Slab ćelijski imunitet (patologije štitne žlezde, anemija, hronična žarišta koknih infekcija – sinusitis, tonzilitis, karijes).
  • Ograničenja u ishrani.
  • Trudnoća.

Pored toga, metaboličke bolesti (gojaznost, dijabetes, hormonska oboljenja), kao i zamena dobre ishrane redovnom konzumacijom brze hrane, smanjuju odbranu organizma protiv raka.

Kako se boriti protiv ovih virusa?

Lečenje HPV-a treba započeti jačanjem imunološkog sistema. Tek nakon toga možemo početi da uništavamo papilome kao leglo infekcije.

Antivirusni lekovi su važan, ali ne i jedini način za uspešnu borbu protiv ovog virusa. Ovi lekovi moraju biti dopunjeni imunomodulatornim biljnim lekovima. Njegovi lekovi aktiviraju proizvodnju interferona u telu, što inhibira razvoj populacije virusa i lišava je mogućnosti reprodukcije.

Mnoge lekovite biljke sadrže polisaharide koji stimulišu proizvodnju humanog interferona. Nalaze se u podbelu, arnici, aloji, trputcu, kupusu, pšeničnoj travi…

Lekovite biljke koje sadrže adaptogene supstance su takođe veoma važne za lečenje papilomatoze. Adaptogeni pojačavaju aktivnost fagocita – ćelija koje uništavaju ovaj virus i druge nepozvane goste našeg tela. Tretman adaptogenim biljem najbolje je raditi u proleće i jesen. Ne preporučuje se uzimanje tokom leta, niti davanje deci mlađoj od 12 godina.

Za uspešno lečenje papilomatoze izuzetno su važni mikroelementi koji pojačavaju antikancerogenu zaštitu. To su, pre svega, cink, selen, magnezijum i gvožđe. Najbolji izvor selena je beli luk. Cink se nalazi u proklijalim zrnima pšenice; orasi, ovsena kaša, kukuruz i zelena salata su bogati magnezijumom. Mnogo gvožđa ima u jabukama, crnom hlebu, žitaricama, zelenilu i kupusu. Obogaćujući svoju ishranu ovim proizvodima, možete značajno smanjiti trajanje antivirusnog lečenja.

Recepti

Evo nekoliko dobrih biljnih recepata za lečenje papiloma virusa:

1. Uzmite jednake delove preslice, lista trputca, koprive, šipka, matičnjaka i korena maslačka. Tri kašike mešavine prelijte sa 800 ml vode, kuvajte 10 minuta na laganoj vatri. Sklonite sa vate, ostavite poklopljeno da odstoji 3 sata. Pije se po čaša napitka pola sata pre obroka – tri puta dnevno.

2. Pomešati u jednakim delovima: šišarke hmelja, koren valerijane, cvet lipe, plod korijandera, matičnjak  i origano. Jednu kašiku mešavine prelijte sa 500 ml ključale vode, poklopiti i ostaviti da odstoji tri sata. Konzumira se dve šolje napitk tokom dana.

3. Konzumiranje biljnih infuzija može se naizmenično koristiti infuzijama jedne biljke: timijana, origana ili matičnjaka. Za pripremu, 2 kašike biljke sipajte u 500 ml ključale vode. Ostavite 1-2 sata poklopljeno. Uzima se ½ čaše 3 puta dnevno pre jela – najviše dve ndelje.

Esencijalna ulja

Eterična ulja čajevca i eukaliptusa, karanfilića i kedra, limuna i lovora dobro se nose sa papilonima. Precizno i pažljivo ih treba nositi samo na samim izraslinama, ne dodirujući zdravu kožu, kako ne bi izazvali opekotine. Takođe je važno da esencijalna ulja ne samo da uništavaju viruse, već imaju i imunomodulatorni efekat, stimulišući odbranu tela.

Papilomi koji su se formirali na licu takođe se mogu nositi sa ricinusovim uljem, utrljavanjem u zahvaćeno područje ujutru i uveče. U roku od mesec dana papiloma nestaje.

Iako prirodni lekovi mogu da pomognu, kada se radi o papilonima važno je da se obratite lekaru za pomoć i da se konsultujete u vezi uzimanja prirodnih lekova.

ChamilleWhite / gettyimages.com

Molimo vas upoznajte se sa politikom odricanja od odgovornosti za redakcijske i druge sadržaje i linkove objavljene na www.ruskidoktor.rs