Narodni lekovi za petni trn: Da vas više ne muči

Petni trn ume da bude toliko bolan da ga mnogi opisuju kao ubod nožem u petu

by | 24.10.2023
petni trn

Petni trn ume da bude toliko bolan da ga mnogi opisuju kao ubod nožem u petu. Prirodni lekovi za petni trn su tu da olakšate sebi prateći nekoliko jednostavnih uputstava.

Petni trn nastaje zbog izmeštanja kalcijuma sa donje strane pete. On se može javiti u obliku malog koščanog ispupčnja ili kao skup nepraviljnih izraslina. Petni trn nastaje usled stalnog pritiska koji se vrši na petu. Ovaj proces može trajati i nekoliko meseci, a prati ga jak bol koji ljudi često opisuju kao osećaj uboda nožem u petu.

Narodni lekovi za petni trn

Kao i uvek, priroda ima nekoliko rešenja. Određeni način ishrane, ali i kupke, komprese i masti mogu biti od pomoći.

Dijeta

Ublažite tegobe praktikujući dijetu. Tokom dva meseca svakodnevno uključujte u svoju ishranu sledeće proizvode: suve kajsije i grožđe, kupus, tikvice i pijte po 200 ml soka od bundeve. Pravite „prazan doručak“ od pirinča: tri kašike pirinča potopite preko noći, ujutru isperite, stavite da proključa, odlijte odvar, prelijte ga čistom vodom i kuvajte bez soli dok ne bude gotov. Pojedite umesto doručka i posle toga ništa ne jedite četiri sata. Kura traje 30 dana.

Kupke

  • Bor i vresak
    Po kašiku izdanaka i isitnjenih zelenih šišarki bora i vreska (lat. Calluna vulgaris) prelijte s dva litra vode, dovedite do ključanja pa kuvajte na tihoj vatri deset minuta. Parite noge u odvaru pola sata, dolivajući toplu vodu. Kura se sastoji od 12 procedura.
  • Oštri ljutić
    Uzmite gomilu ovog začinskog bilja i kuvajte ih nakon ključanja na laganoj vatri oko 10 minuta. Ceo sadržaj sipajte u lavor i parite noge dok se voda ne ohladi.Radite proceduru svaki ili svaki drugi dan. Trebalo b ida osetite olakšanje nakon 7-15 procedura.
  • Kopriva, pelin, čičak i slez
    Skuvajte ove biljke i potopite noge u pripremljenu smesu. Koristite mesec dana.

Komprese

  • Crna rotkva
    Crna rotkva pomoći će vam da se rešite upale i bola. Korenasti plod se očisti, sitno izrenda i stavi na bolno mesto. Odozgo se prekrije gazom, stavi se zavoj i navuku tople čarape. Kompresa se ostavi da odstoji cele noći. Kura podrazumeva pet do sedam procedura.
  • Sveža korpiva
    Za lečenje petnog trna u letnje vreme možete koristiti svežu koprivu. Lišće se sakuplja zajedno s vrhovima i melje na mašini za meso ili isitni u blenderu. Dobijenu kašu stavljajte na bolni predeo, odozgo prekrijte gazom i trakom i navucite čarape. Aplikaciju od koprive možete nositi 24 sata, a kura se sastoji od 14 procedura.
  • Lišće čička
    Sveže lišće čička sameljite na mašini za meso, dodajte tri kapi ricinusovog ulja na kašiku mase i to stavite na bolno mesto. Ukoliko je bol veoma jak, onda u smesu možete dodati sadržaj jedne apotekarske ampule novokaina. Odozgo se stave gaza, samolepljiva folija i navuku se čarape. Kompresa se drži četiri sata, ili dok bol ne nestane. Kura traje 14 dana.
  • Med, jod i so
    Uzmite jednu prepunu kašiku meda, 50 g joda i kašičicu sitne sole. Sve promešajte, nanesite na vatu, a potom na petu. Zavijte i odozgo stavite celofan i čvrsto zavijte da zavoj ne bi skliznuo noću. Ujutro hodajte oko bez skidanja zavoja 15 minuta, a potom uklonite. Ova količina smese vam je dovoljna za 5 puta. Ako se petni trn ponovo pojavi, ponovite tretman nakon šest meseci.
  • Kupus i med
    Uzmite list manje glavice kupusa i sipajte na njega kašičicu meda. Nanesite na petu i dobro pričvrstite.Uradite proceduru noću najmanje 3 puta.
  • Svinjska mast
    U tiganju istopite 100g stare svinjske masti i dodajte sirovo jaje, 100g sirćeta i 1 kašičicu meda. Ostavite da smesa odstoji dva dana. Zatim nanesite na problematično mesto pre spavanja. Bilo bi dobro da spavate u čarapi.

Ovi narodni lekovi za petni trn su efikasni ako ih koristite kako treba i budete strpljivi i uporni.

NA BRZINU SE REŠITE GRUBE KOŽE NA PETAMA !

Foto: Piyapong Thongcharoen / iStock / Getty Images Plus via Getty Images

Molimo vas upoznajte se sa politikom odricanja od odgovornosti za redakcijske i druge sadržaje i linkove objavljene na www.ruskidoktor.rs