
3 vežbe disanja za stres i koncentraciju na poslu: Umirite se u nekoliko minuta
Posao često ume da bude stresan, povlačeći sa sobom mnogo negativnih situacija. Da biste se lakše izborili sa ovom situacijom, vežbe disanja za pos...
Svi nagomilani životni problemi “udaraju” na želudac. Promenite način života i životne navike!
Stres negativno utiče na gotovo sve sisteme u organizmu. Međutim, želudac je onaj koji prvi strada. Svi nagomilani životni problemi “udaraju” na želudac. Promenite način života i životne navike!
Piše: Prof. dr Jevgenij Sas, gastroenterolog, hepatolog, Sankt Peterburg
Gužva je u javnom prevozu, neko vam je stao na nogu, možda vas je i zabolelo... Dosadna neprijatnost i ništa više. Međutim, mnogi ovo doživljavaju kao stres, dodajući tome svađu kod kuće i na poslu, i tako počinju da gaje u sebi gigantsku negativnost kojoj je potreban izlaz (ventil). Nakupljene emocije utiču na srce, izazivajući aritmiju i skokove pritiska, i „izlivaju“ se u želudac, uzrokujući gorušicu i nadutost. Ovo može biti jednokratan napad, ali ukoliko ste često napeti, simptomi će vam se najverovatnije vratiti – i to ne jednom.
Pročitajte i… Osluškujte svoje telo
Kako vas negativnost ne bi obuzela i izazvala bolest – nađite joj izlaz. Napravite eksperiment. Nakon napornog dana idite na trčanje i osetićete kako vam postaje lakše. Posle pet kilometara problemi postaju toliko sitni da ne izazivaju gnev nego osmeh. Pomažu i druge aktivnosti: joga, ples, plivanje, trenažeri, odbojka, tenis. Važno je da izaberete aktivnost po senzibilitetu, jer ključ je u emocionalnom zadovoljstvu.
Lečenje bilo kog problema sa želucem i crevima počinje promenama u ishrani. Ako su osnova vaše ishrane ugljeni hidrati i masti, vi sigurno imate disbiozu creva (poremećaji u sastavu crevne flore). Voće i povrće neka se nađu u vašem jelovniku. U ishrani treba da bude minimum ugljenih hidrata i zasićenih masti (meso, mlečni proizvodi, jaja) i maksimum brzo svarljivih proteina (morski plodovi, pasulj, sočivo, piletina), celuloze (povrće, voće), polinezasićenih masti (riba, biljna ulja), vitamina i minerala.
Ljudima koji su skloni emocionalnim padovima lekari obično propisuju antidepresive, a za otklanjanje gastrointestinalne simptomatike primenjuju se gastroenteroprotektori, enzimi, hepatoprotektori. Od karakteristika organizma obolelog i dužine stanja u kome se nalazi zavisi kakvu će kombinaciju propisati lekar. Ali, osnova terapije neka budu dijeta i sport – to će uvek dati pozitivan rezultat!
Pročitajte i… Felinoterapija: Kad se mačka pretvori u doktora