
Dr Tiodorović: Vakcine posebno važne za ljude oslabljenog imuniteta
U Srbiji su danas svima dostupne vakcine koje sprečavaju teže oblike Covid19. Tri godine od početka pandemije, razgovaramo sa epidemiologom, dr Bra...
Biljni preparati mogu da postanu alternativa tabletama koje otklanjaju prve znake alergije. Rusi nude rešenja...
Većina nas je s nestrpljenjem čekala proleće. Ali, osobama sklonim alergiji ovo doba godine bukvalno mami suze na oči. Iznenadni napadi kijanja, zapušen nos, kašalj, otežano disanje, svrab očiju i kože, osip… Šta da radite? Kako da olakšate sebi život? Rusi nude rešenja…
Piše: Ina Moroz, magistar visceralne kiropraktike, specijalista metode trenutnog lečenja bola, Kijev
Zaboravite na alergiju! O tome mogu da pišem kao lekar i neko ko je od ranog detinjstva patio od, kako se tada govorilo, neizlečive bolesti. Dobro mi je poznato kad se po celom telu pojavi osip, zatim ekcem, a s godinama počinjete da bivate zadihani. Oboljenje ne prolazi, zahvaljujući antihistaminicima nestaje samo privremeno. Zatim se njegove manifestacije samo pojačavaju.
Stvar je u tome što se na koži odražava sve loše što se nalazi u našim crevima. A tamo mogu da budu i gliste i drugi paraziti. Čak se u analizi krvi gliste i alergija markiraju istim pokazateljem – povišenim eozinofilima (vrsta leukocita, belih krvnih zrnaca).
Jedna od prvih etapa oporavka u slučaju alergije (sezonske, polenske, one na životinjsku dlaku, prašinu…) jeste čišćenje creva. Najefikasnije je da to uradite smesom od ricinusa i limuna. Tog dana nemojte jesti tešku hranu. Uzmite mililitar ricinusovog ulja na kilogram telesne mase i izmešajte s istom količinom sveže ceđenog soka od limuna ili pomorandže (npr.: ukoliko imate 70 kg, treba vam 70 ml ulja i 70 ml soka), ugrejte na vodenoj pari i popijte natašte. Pre uzimanja smese uradite visceralnu masažu stomaka da biste otkonili spazam. Oni koji imaju problema s pritiskom posle ove mešavine treba da popiju čašu vode.
Tokom dana povremeno pijte vodu. Radi smanjenja intoksikacije, koju su gliste i drugi paraziti sposobni da izazovu, možete popiti enterosorbent prema uputstvu (npr. aktivni ugalj). Kad uradite bar tri takva čišćenja, možete zadugo zaboraviti na oboljenje. Važno je da u slučaju alergije konzumirate hranu koja jača imunitet. Jedite više povrća, voća, zeleni, orašastih plodova i ulja, a manje šećera, peciva, kvasnih i mlečnih proizvoda, na čijoj podlozi neverovatno brzo raste sva patogena mikroflora.
S alergijom sam se „upoznala“ čim sam prešla tridesetu. Izazivač bolesti bila je obična prašina. Moj život pretvorio se u pravi košmar: bukvalno sam svaki dan po nekoliko puta morala da brišem sve uglove u kući kako bih otklonila prašinu. Pročitala sam negde da bi u mom slučaju mogao pomoći mumio. Odlučila sam da probam. Gram mumija rastvarala sam u litru tople vode. Dvadeset dana pila sam po 100 ml svakog jutra. Pomoglo mi je!
Darina Žiharjova, Lida
Komentariše alergolog Svetlana Sergejevna Kulajeva, Sankt Peterburg
Rastvor mumija pomaže u borbi s alergijom na polen biljaka i drveća, prašinu, dlaku domaćih životinja i građevinsku prašinu. Ukoliko se alergijska reakcija ispoljava još i u obliku koprivnjače, ekcema, dermatitisa – dopunski se može koristiti i koncentrisani sastav za eksternu primenu: 1 g mumija na 100 ml tople vode. Pogođene delove kože mažite svakodnevno dok se stanje ne poboljša.
I još nešto. Ukoliko ste skloni alergijama, moraćete da postanete ljubitelj minimalizma. Preporučujem da uklonite sve tepihe, zavese, knjige i mekane igračke. Zapamtite da prirodno nije uvek korisno. Perjane jastuke (posebno od guščijeg pera) zamenite sintetičkim. Nikad ne četkajte odeću u zatvorenoj sobi, čak i ukoliko nije jako prljava. Radite to na otvorenom vazduhu. Svakodnevno provetravanje i brisanje vlažnom krpom tri-četiri puta nedeljno znatno smanjuju količinu prašine u kući.
Alergiju takođe mogu da isprovociraju i predmeti za hobi. Končići, krzno, ono što šijete, kao i vez mogu biti izvori alergena i skupljači prašine. Od toga ćete, nažalost, morati da odustanete.
Piše: Andrej Mojsejenko, farmaceut i aromaterapeut, Kijev
Inhalacije odvarom od sledeće mešavine mogu olakšati simptome alergije. Pomešajte kantarion i nanu – po 30%, cvetove apotekarske kamilice i majoran – po 20%. Sirovine možete pripremiti sami tokom cvetanja (čuvajte ih najviše godinu dana) ili ih nabaviti u apoteci. Kašiku smese prelijte čašom vode i poklopljeno kuvajte na tihoj vatri 15 minuta. Dišite iznad odvara 10–15 minuta, prekriveni peškirom. Inhalacije radite jednom-dvaput dnevno.
Međutim, važno je da u kompleksnu terapiju uključite fizičke aktivnosti, čišćenje organizma i antiparazitske programe na bazi trava, pošto upravo paraziti često igraju odlučujuću ulogu u nastanku alergije. Predlažem da za borbu s parazitima koristite provereni recept. Izmešajte suve cvetove vratića (lat. Tanacetum vulgare), pupoljke karanfilića i travu gorkog pelena u odnosu 3 : 2 : 1 i to sameljite u mlinu za kafu. Jedna doza je ravna kašičica. Popijte je s čašom vode. Potrebno je da izvesno vreme držite mešavinu u ustima, ali samo ukoliko vam je prihvatljivog ukusa.
Jednom dnevno uzmite jednu dozu pola sata pre jela. Možete i pola sata posle obroka, tako ćete proveriti kako podnosite sredstvo. Najbolje je da to uradite ujutru ili pred spavanje. Sutradan uzmite dve doze pre jela. Trećeg dana i cele nedelje – po tri doze dnevno pre jela. Posle sedam dana čišćenja napravite pauzu od dve-tri nedelje pa ponovite kuru.
Ove trave ne treba uzimati u slučaju čira na želucu i erozivnog gastritisa. Prilikom hipertenzije budite oprezni, pošto karanfilić podiže arterijski pritisak. Ne treba da ih primenjujete ni tokom ciklusa.
Izbacivanje alergena iz organizma ključna je etapa u lečenju bolesti. Najjednostavnije i najbezbednije sredstvo za to jesu kaše. Svaka prekrupa sadrži celulozu i mnoštvo organskih kiselina. One kao magneti privlače teške metale, alergene i drugi „otpad“ i izbacuju ih iz organizma.
Ovaj recept došao je s Tibeta, čije je stanovništvo čuveno po zdravlju i dugovečnosti. Biće vam potrebno pet vrsta žitarica: pšenica, ovas, ječam, raž i heljda. Deset dana treba da kuvate kaše (svaki put od druge prekrupe) na vodi bez soli, začina i ulja i da jedete samo njih. Svaku kašiku kaše dobro sažvaćite (najmanje 30–50 puta). Evo još jedne varijante za čišćenje gastrointestinalnog trakta – pšenična kaša za doručak. Jedite je svakodnevno mesec dana. Dovoljna je jedna kura godišnje. Četiri kašike pšenice uveče isperite nekoliko puta i prelijte s pola litra vode. Ostavite u frižideru. U prekrupu s vodom ujutru dodajte oprane suve kajsije, suvo grožđe i drugo voće i kuvajte kašu pet do sedam minuta. Skinite s vatre i umotajte šerpu u toplo ćebe na sat vremena.
Tokom sledeće pripreme kaše možete dodati sirovu bundevu, prethodno izrendanu.
! Posebno je korisno da ovu proceduru sprovodite u proleće.
Kako očistiti telo od štetnih toksina bez posebnih čajeva i tableta? Pročitajte naš tekst… Čistači organizma