Provereni ruski recepti: Evo kako da napravite domaće masti za bol u zglobovima

by | 11.04.2024
Provereni ruski recepti: Evo kako da napravite domaće masti za bol u zglobovima

Domaće masti za zglobove su veoma efikasne, njihova glavna prednost je njihov 100% prirodan sastav. Donosimo vam nekoliko jednostavnih recepata jer mogu da pomognu u smirivanju simptoma. 

 

Bol u zglobovima je čest problem koji pogađa ne samo starije, već i ljude srednjih godina. Bol vas lišava radosti kretanja i ponekad vas obuzima upravo u trenutku kada radite ono što je najprijatnije – rad u bašti ili u omiljenim krevetima. Domaće masti za zglobove su veoma efikasne, njihova glavna prednost je njihov 100% prirodan sastav.

Domaće masti za bol u uglobovima

Krckanje i bolovi u kolenima, giht, cervikalna osteohondroza, reumatizam odavno su prestali da budu simbol starosti. Simptomi poput bolova bolovi u šakama, laktovima i ramenima su tipični za ljude koji rade za računarom.

Sedentarni način života dovodi do smanjene pokretljivosti zglobova. Ako se sedenje za računarom smenjuje sa intenzivnom fizičkom aktivnošću, što je tipično za vikendom letnje stanovnike, onda se baštovanstvo često završava intenzivnim bolovima u kolenima, gležnjevima, ramenima, rukama i vratu.

Stare povrede se osećaju kada se vreme promeni. Habanje hrskavice i koštanog tkiva dovodi do razvoja degenerativnih bolesti: artroze, artritisa, reumatizma, osteohondroze, koje su praćene jakim bolom i inflamatornim procesima.

Kako se prave masti za bol u zglobovima?

Ove masti imaju efekat zagrevanja što povećava cirkulaciju krvi, pomaže u smanjenju otoka i ublažavanju bolova.

Pre upotrebe nove masti, potrebno je testirati na maloj površini kože kako biste pratili mogućnost alergijskih reakcija. Domaću mast za zglobove treba pripremiti uzimajući u obzir individualnu netoleranciju na određene komponente. Kada koristite lekovito bilje, potrebno je pažljivo proučiti kontraindikacije za njihovu upotrebu.

Mast od meda i semenki slačice

Mast na bazi meda i semenki slačice ima zagrevajući i antiinflamatorni efekat. Slačica, pored toga što je poznata kao glavni sastojak senfa, podstiče cirkulaciju, a med omogućava lakše prodiranje u tkivo i smanjuje upale. Za mast se koristi slačica u prahu, prirodni med i malo kuhinjske soli. Osobe alergične na med mogu ovaj sastojak zameniti belancetom.

Sve komponente se uzimaju u jednakim razmerama, doda se malo vode da bi se dobila viskozna konzistencija. Sastav se meša dok se ne dobije homogena masa.

Mast se nanese na bolni zglob, prekrije plastičnom folijom i umota u vunenu tkaninu. Najbolje je da se nanese uveče, ostavite da deluje 1,5 – 2 sata. Nakon završetka postupka, ispotrati toplom vodom. Slačica daje prijatnu toplinu bez izazivanja nelagodnosti.

Mast na bazi meda i aloje

Aloja je pravi prirodni iscelitelj, a kada se pomeša sa medom, njeno dejstvo se eksponencijalno pojačava. Sok aloje i med prodiru u tkiva, ublažavaju bol i opuštaju mišiće. Pored toga, poboljšavaju cirkulaciju krvi, a biološki aktivne supstance u aloji i medu smanjuju upale i pokreću proces obnavljanja hrskavičnog tkiva.

Najbolji efekat se postiže kompleksnom terapijom: na primer pijete sok od aloje i nanosite na bolne zglovobe ovu smešu sa medom i alojom.

Mast za ublažavanje bolova priprema se na sledeći način:  1 deo soka od aloje, 2 dela meda, 3 dela votke. Da bi se pojačao analgetički efekat, korisno je dodati malo ulja jele. Potopite tkaninu u smešu i nanesite je na problematično područje. Obolga se drži 30-40 minuta.

Mast od semena slačice

Mast od semena slačice je stari provereni lek za lečenje prehlade i bronhitisa, koriste se i kod bolova u mišićima, uganuća, osteohondroze. Slačica ublažava bolove i ima efekat grejanja.

Mast za ublažavanje bolova u zglobovima priprema se na sledeći način: 100 g masti pomešati sa jednom kašikom praha semenki slačice. Mešati na pari dok ne dobijete gltaku smesu. Mast naneti na bolno mesto, umotati peškirom i držati sat vremena. Oprati toplom vodom.

Semenke slačice se nalazi u mnogim preparatima protv bolova u zglobovima

Semenke slačice se nalazi u mnogim preparatima protv bolova u zglobovima

Mast na bazi ljute paprike

Kapsaicin u ljutoj paprici blokira nervne impulse koji se prenose do mozga, zbog čega ima lokalni analgetički efekat. Ljuta paprika iritira kožu, pojačava protok krvi – kao rezultat toga, otok se spušta, mišići se opuštaju, a bol jenjava.

Da biste pripremili mast, 3 kašike paprike pomešajte u šolji biljnog ulja. Možete koristiti maslinovo, rafinisano suncokretovo ili ulje pšeničnih klica. Smesu zagrejte na pari oko 10 minuta. Potom dodajte 100 g pčelinjeg voska i dobro promešajte dok se potpuno ne rastvori.

Potom ostavite u frižideru 10-15 minuta, a zatim se umuti blenderom. Da biste dobili glatku, homogenu masu, biće potrebno 2-3 ponavljanja. Gotova mast se čuva u frižideru.

Ulje od belog luka

Ulje za masažu sa belim lukom pomoći će u ublažavanju bolova bez iritacije kože. Da bi se pripremio čudotvorni lek, zgnječeni beli luk se prelije nerafinisanim suncokretovim uljem i ostavi 2 nedelje na tamnom mestu. Suncokretovo ulje se može zameniti lanenim i konopljinim uljem.

Za 300 g belog luka trebaće vam otprilike 0,5 litara ulja. Nakon dve nedelje se procedi i sipa u čistu bočicu. Ulje od belog luka može se koristiti kao ulje za masažu za trljanje umornih nogu, ramena i leđa. Nakon zagrevajuće masaže potrebno je umotati bolno mesto i držati ga na toplom.

HeikeRau; Liudmila Chernetska / gettyimages.com

Molimo vas upoznajte se sa politikom odricanja od odgovornosti za redakcijske i druge sadržaje i linkove objavljene na www.ruskidoktor.rs