Preslica: Biljka cenjena u narodu jer pomaže u slučaju gastrointestinalnih i urinarnih tegoba

by | 15.03.2024
Preslica: Biljka cenjena u narodu jer pomaže u slučaju gastrointestinalnih i urinarnih tegoba

Preslica je uključena u mnoge lekovite preparate i već dugi niz godina se koristi u biljnoj medicini. Njena lekovita svojstva, zbog supstanci uključenih u njegov sastav, omogućavaju mu da se koristi u mnogim slučajevima.

 

 

Biljka preslica (Equisetum arvense)  sadrži veliki broj različitih biološki aktivnih komponenti, zbog kojih ispoljava svoja lekovita svojstva. Poznata i pod nazivima: konjski rep, koseterka, njivska preslica, poljska preslica, rastavić, šutkavac.

Zbog kombinacije jedinstvenih biološki aktivnih komponenti, ova lekovita biljka ima niz ozbiljnih korisnih terapeutskih i profilaktičkih efekata na organizam. Koristi se kao antiinflamatorno sredstvo, lek za stimulaciju hematopoeze i zgrušavanja krvi (pomaže kod krvarenja). Takođe, ima antibakterijsko i zaceljivanje rana, ima diuretičko dejstvo, antiparazitsko, tonik, koristi se kao tonik, imunostimulans i ekspektorans.

Preslica: Lekovite komponente

Biljka sadrži visok sadržaj bioflavonoida i antioksidanata, uključujući askorbinsku kiselinu. Preslica je bogata organskim kiselinama – akonitskom, jabučnom, linolnom, oksalnom, kininskom kiselinom. Detektovano je i prisustvo fumarne, glicerinske, cikoične i glukonske kiseline.

Pored toga, identifikovana silicijumska kiselina i njene organske soli koje pomažu u regulisanju metaboličkih procesa u ljudskom telu, pomažu u borbi protiv bakterijskih infekcija, pomažu u jačanju kose i noktiju, kostiju i kože.

Sastav takođe sadrži karoten (ovo je provitamin A), eterična ulja i masne kiseline, smole i gorčinu, čitav kompleks tanina, saponina, posebno ekvisetonina, kao i alkaloide, polioksiantrakinonene.

Biološki sastav biljke dopunjuju različiti jednostavni ugljeni hidrati – arabinoza, galaktoza, kao i ksiloza, glukoza i pektini. U biljnoj medicini koriste se sekundarni izdanci preslice, koji se formiraju umesto izdanaka koji nose spore. Izgledaju kao jelke. Važno je pravilno sakupljati i skladištiti sirovine kako biljka ne bi izgubila lekovita svojstva.

Kontraindikacije

Iako se preslica prilično aktivno koristi u biljnoj medicini, nije bez određenih kontraindikacija. Zbog toga, pre upotrebe biljnih sirovina, trebalo bi da se konsultujete sa specijalistom.

Važno je zapamtiti da je biljka klasifikovana kao otrovna i ne treba je konzumirati dugo ili u velikim količinama.

Postoji niz patologija i fizioloških stanja u kojima je upotreba konjskog repa ograničena ili se ne preporučuje, a kod nekih bolesti je strogo zabranjena. Stroga zabrana važi za ceo period trudnoće i posle porođaja, kao i za sve vreme dok majka doji. Biljka sadrži moćne komponente koje mogu oštetiti fetus ili novorođenče.

Zabranjena je upotreba preslice za hipotenziju, ona naglo i aktivno snižava krvni pritisak, pa su mogući iznenadni kolapsi i gubitak svesti, kao i ozbiljna oštećenja krvnih sudova i tkiva. Takođe je zabranjena upotreba konjskog repa ako se otkrije visok holesterol, lek može negativno uticati na metabolizam lipida.

Lek treba koristiti sa velikim oprezom kod dece mlađe od 3 godine, osim ako je neophodno, bolje je ne koristiti nikakve preparate sa ovom biljkom.

Bilo koji oblik biljnih lekova je strogo zabranjen ako ste alergični na biljku ili imate individualnu netoleranciju na nju.

Važno! Lek se ne sme koristiti duže od 3 meseca, pauze između kurseva su važne. Dugotrajna konzumacija preslice dovodi do nedostatka vitamina B.

Preslica pomaže u slučajevima raznih tegoba

Kao biljni lekovi u tradicionalnoj medicini za lečenje i prevenciju raznih bolesti koriste se razne infuzije, decokcije ili tinkture preslice ili preparati sa njom.

Gastrointestinalni problemi

Preparati preslice se često propisuju kao dodatak osnovnoj terapiji za otklanjanje peptičkih ulkusa, gastritisa, pankreatitisa ili holecistitisa. Takođe pomaže u borbi protiv različitih oblika dijareje (osim infektivne). Preslica je uključena u antiparazitske preparate koji pomažu u uništavanju helminta u crevima.

Tinkture preslice u vinu ili alkoholu mogu pomoći u otklanjanju benignih tumora u jetri i želucu i oporavku nakon ozbiljnog trovanja i intoksikacije.

Patologije urinarnog sistema

Uzimanje prerslice pomaže u uklanjanju proteina iz urina i pomaže u lečenju akutnih i hroničnih oblika cistitisa. Aktivno se koristi u prevenciji urolitijaze (pesak u bubregu) i u početnim fazama njegovog razvoja. Zbog svog diuretičkog dejstva, preslica pomaže u borbi protiv edema, koji mogu biti uzrokovani bubrežnim i srčanim problemima.

Lezije respiratornog trakta

Upotreba preslice pozitivno utiče na funkciju respiratornog sistema, posebno u prisustvu kašlja izazvanog iritacijom ili zapaljenjem bronhija. Čajevi od preslice se aktivno koriste u lečenju respiratornih infekcija, kao i tuberkuloze pluća.

Naučna istraživanja su potvrdila svojstvo preslice da poboljšava isporuku kiseonika u tkiva. Takođe se koristi za smanjenje jakog otoka u ždrelu i glasnim žicama kod profesionalnih pevača i govornika. Pomaže u borbi protiv laringitisa i promuklosti.

Patologije srca i krvnih sudova

Zbog aktivnog uticaja preslice na stanje srčanih sudova, aktivno se koristi u lečenju srčanih patologija. Često se koristi za korekciju visokog krvnog pritiska i normalizaciju metabolizma kod pacijenata sa srčanim i vaskularnim problemima. Takođe, različite verzije lekova sa konjskim repom se koriste za krvarenje i na pozadini malog broja leukocita u krvi.

Za mršavljenje

Preparati koji sadrže preslicu  pomažu u korekciji viška težine i lečenju teške gojaznosti. Oni mogu normalizovati metabolizam vode i soli i pomoći u borbi protiv viška apetita i masnih naslaga na problematičnim područjima.

Takođe, različiti preparati sa ovom biljnom sirovinom koriste se u lečenju kožnih patologija, akni, erozija i trofičnih čireva. Decocije sa njim pomažu u poboljšanju rasta kose i noktiju.

Preslica je veoma cenjena biljka u narodnoj medicini

Preslica je veoma cenjena biljka u narodnoj medicini

Recepti

Hladna infuzija

Tri kašike osušene biljke prelijte sa 500 ml vode na sobnoj temperaturi (prethodno porukvane i ohlađene). Ostavite 24 sata i procedite. Hladna infuzija se ne uzima oralno, već se koristi samo spolja za lečenje raznih kožnih patologija, bolova u zglobovima i mišićima, uključujući i napade reumatizma. Od ove infuzije prave i obloge i losione, kupaju se.

Topla infuzija

Jednu kašičicu suve biljke prelijte čašom ključale vode. Ostavite poklopljeno 30 minuta, a zatim procedite. Pije se jednom dnevno.

Tinktura

Uzmite 20 g suve biljke i prelijte sa 1 litrom crnog vina, ostaviti na tamnom i suvom mestu nedelju dana ispod poklopca. Precedite i sipajte u čistu flašu.  Uzmite dve kašičice ujutru pre doručka. Terapija traje  14 dana.

Koristi se za zgrušavanja krvi i zaustavljanje krvarenja, jačanje organizma, stimulisanje metabolizma.

Dekocija

Jednu kašiku suve biljke prelijte s 200 ml vode. Kuvajte 1 minut, sklonite s vatre, otavite poklopljeno pola sata i procedite. Uzmite 1 po jednu kašiku četiri puta sdnevno s mnogo vode.

Decokcije se koriste za bolesti bubrega kao jak diuretik. Ali važno je da dozu i trajanje lečenja odabere lekar.

Recenzije lekara o preslici

Preslica je jak diuretik, koristi se u kursevima za bolesti urinarnog trakta (infektivne i inflamatorne prirode). Ne koristi se za edeme srčanog porekla.

Važno! Kada ga koristite, važno je pratiti svoje zdravlje, jer silicijumska kiselina i druge aktivne supstance sadržane u infuziji mogu izazvati iritaciju urinarnog trakta. Ključne kontraindikacije su bolesti srca, bubrežna disfunkcija, glomerulonefritis.

Preslica se koristi kao deo detoksikacionih, diuretičkih, dekongestivnih, hipoholesterolemičnih, antiinflamatornih preparata za aterosklerozu sudova srca i mozga, hipertenziju, edeme različitog porekla.

Prisustvo silicijumske kiseline jača zidove krvnih sudova, podstiče razvoj koštanog i hrskavičnog tkiva, formira zaštitne koloide koji sprečavaju stvaranje urinarnog kamena u bubrezima.

Kod urolitijaze se kombinuje sa biljkama sa antispazmodičnim (nana, kamilica), omotačima (seme lana, rizomi belog sleza, list plantaina) i antimikrobnim (kantarion) svojstvima.

Imajte da umu da prilikom uvođenja čajeva za lečenje pdređenih bolesti, uvek se prvo konsultujte sa lekarom, a naročito ako već pijete neke terapije.

Madeleine_Steinbach / gettyimages.com

Molimo vas upoznajte se sa politikom odricanja od odgovornosti za redakcijske i druge sadržaje i linkove objavljene na www.ruskidoktor.rs