
Nameštanje atlasa: Do zdravlja za nekoliko minuta!
Pomeren atlas (prvi kičmeni pršljen) vrši stalan pritisak na krvne sudove vrata, smanjujući tako dotok krvi u mozak, što slabi funkciju mozga i važ...
pročitaj jošBolove u želucu praćene mučninom, gorušicom i nagonom na povraćanje – veoma slični simptomima običnog gastritisa – možete osetiti čak i ako ne jedete prženu, masnu ili ljutu hranu. Njihov se uzrok najverovatnije krije u nekom oboljenju kičme.
Obratite pažnju na ovu informaciju – kako posle nekoliko meseci ne biste saznali da umesto želuca treba da lečite kičmu. Ako ste zbog simptoma gastritisa prešli na kašastu hranu i supe, a pritom osećate još jači bol – obavezno ultrazvučno pregledajte želudac, jetru i žučne puteve. Lekari će na osnovu ovakvog nalaza zaključiti ima li nekih poremećaja. Meutim, ako je sve u redu, a bol ne prestaje – obratite se neurologu.
KIČMA JE OSOVINA ORGANIZMA
U slučaju ovako jakih, refraktornih bolova (potiču s drugog mesta a odražavaju se na želudac), preporučuje se i rendgen kičme, ili pak magnetna rezonanca. Najčešći uzrok bola je neki blaži oblik osteohondroze ili diskus-hernije, što pritiska viscelarni nerv (senzitivni, unutrašnji) za inervaciju želuca. Unutrašnji organi povezani su s kičmom kao s osovinom u automobilu. Zbog toga nije ni čudo što posle deformacije međupršljenskog diska nastaje jak bol koji se širi na druge delove tela, a najčešće na želudac. Bol se može širiti i dalje, niz stomak (kao u slučaju zapaljenja slepog creva), a sve te tegobe mogu biti praćene i mučninom, gorušicom i težinom u stomaku, kao i nadimanjem, pa čak i temperaturom.
AKO JE KRIV ŽELUDAC
Može se dogoditi i obrnuto: čoveka nekad boli kičma, a razlog je skriveni čir (ulkus) u digestivnom traktu. U slučaju čestih opstipacija (zatvora), meteorizama i abdominalnog pritiska na creva – naprežu se mišići kičme i kostiju kičmenog stuba. Usled konstantnog pritiska i napregnutosti mišića slabe veze i tetive, a posledica je kasniji išijas. Nažalost, s vremenom se, usled nepravilnog držanja tela, gubi težišta same kičme.
SIMPTOM INFARKTA
Ponekad iznenadni bol u stomaku može biti i simptom srčanog udara. Najčešće dolazi s leve strane, a može biti praćen i nadutošću i stalnim povraćanjem. Dakle, osetite bolove u stomaku, praćene zadihanošću, bledilom i cijanozom usana (modra usta)… – odmah potražite pomoć kardiologa.
Foto: Thinkstock
VIŠE SAVETA PRONAĆI ĆETE U MAGAZINU RUSKI DOKTOR!
POTRAŽITE NAS I NA FACEBOOKU: www.facebook.com/ruskidoktor
STARE BROJEVE POTRAŽITE NA SAJTU novinarnica.net
Kako biste izbegli srčani i moždani udar, neophodno je da jednom godišnje očistite krvne sudove
pročitaj jošKad godine i bolesti pritisnu, ne dopustite da telo pati, nego mu pomozite. Lekovito bilje može odagnati bol
pročitaj jošKoža vam je požutela? Možda jedete mnogo šargarepe, crvene paprike, bundeve, kajsija, grožđa, citrusa... Ovo stanje se zove "karotenska žutica"
pročitaj još